Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

ANTI-APOKALIPTIKUS JÁTSZÓHÁZ

Yona Friedman: A nemépítés gyakorlata / Ludwig Múzeum
2011. nov. 12.
Egy építész, aki semmit sem épített, csak elmélkedett - arról, hogy a világ a vesztébe rohan. Mindezt már az ötvenes évektől fogva, amikor ez még egyáltalán nem volt nyilvánvaló. A magyar származású Yona Friedman rendhagyó életmű-kiállítása a jövő év elejéig látható a Ludwig múzeumban. ZÖLDI ANNA ÍRÁSA.
Yona Friedman: Cím nélkül (Ville spatiale, kaleidoszkópikus nézet)
Yona Friedman: Cím nélkül (Ville spatiale, kaleidoszkópikus nézet)
Házai nincsenek, csak gondolatai, amelyek ma aktuálisabbak, mint amikor kigondolta őket. Arról szó sincs, hogy szívderítők lennének, komoly depressziót okozhatnak az arra hajlamosakban. Reménytelen parazita-létre ébredni nap mint nap – borítékolhatóan melankóliához vezet. És hiába csuknánk újra szorosra a szemünket, a teremtés paradicsomi álmába szenderülve, egyre többen, több irányból és egyre hangosabban vetik a szemünkre: hiba csúszott a működésbe, és a hiba neve: ember. 
Yona Friedman házait nem lehet megépíteni, magasan a föld fölé képzelte őket, hidakra, állványokra, különféle hálózatokra, amikbe az egyes lakó- és egyéb funkcionális egységek úgy épülnek bele, mint a madárfészkek egy fa ágai közé. És mint a madarak, mindenki maga épít: abból, amit talál. Friedman nagyon korszerű gondolkodó volt, máig tartott, míg  a világ  utolérte. Reagált a XXI. század összes tudatalatti félelmére, s mindenre van válasz a Ludwig Múzeum termeiben: a túlélésre, a túlnépesedésre, a fenntartható fejlődésre, az önfenntartásra, a közösségi építésre és így tovább – a tét az agyon-épített világ fennmaradása. 
Friedman személyes sorsában, fiatal éveiben minden adott volt egy szépen fejlett, civilizációs fóbiával kombinált túlélési kényszer kialakulásához, mindezt azonban társadalomjobbító vízióvá szublimálta, pozitív cselekvésre buzdítva mondott nemet a civilizációs depresszióra. 1923-ban született Budapesten, építészetet tanult (igaz, a numerus clausus miatt nem nyert felvételt, csak „bejárt”). A második világháború végén, a német megszállás idején a Gestapo fogságába esett, majd ahogy a Vörös Hadsereg bevonult, ő elmenekült Bukaresten át Tel Avivba. 
Az ötvenes évek Európa-szerte a lakáshiányról szóltak, és a budapesti mellett izraeli élményei is hozzájárulhattak ahhoz, hogy a vészhelyzetekre a megoldást ideiglenes, könnyűszerkezetes, egyszerűen adaptálható, helyi, olcsó anyagokból előállítható épületekben lássa, amelyek a jövő mobil társadalmának adhatnak otthont. A modernizmusban csalódva 1958-ra megalapította saját csoportját Groupe d’Etudes d’Architecture Mobile (GEAM) néven. Ekkor dolgozta ki a Ville Spatiale tervét is, amely nemzetközileg ismertté tette. Az elképzelés lényege egy olyan pilléreken álló hatalmas (és bővíthető) vázszerkezet, amelyre az egyének rácsatlakoztathatnák saját igényeik szerint kialakított, könnyedén változtatható lakóegységeiket. A lebegő város nem beépíthető területek (vízfelületek, mezőgazdasági területek vagy már meglévő városok) felett kínálna terjeszkedési lehetőséget. 
Yona Friedman: Potsdamer Platz (2003)
Yona Friedman: Potsdamer Platz (2003)
A későbbiekben főleg a világ leginkább szegénységtől sújtotta területein lelte meg vízióinak ideális terepét, de úgy járt, mint Marx a kommunizmussal: nem a leggyengébb láncszem lazult meg, hanem a leginkább túlterhelt nem bírta a nyomást. A nyomorgó országok vígan túlélni látszanak azt, amitől a fejlett Nyugat lassan haldoklik. Friedman nem hitt az építészet mindenhatóságában és az építészek mindentudásában sem: elveit, építési gyakorlatát képregényekben vázolta fel és tette közzé – pálcikaemberkék buzgólkodnak a közös jövőn, hurcolkodnak egyik telepről a másikra, építenek maguknak hajlékot abból, ami a kezük ügyébe akad. 
A Ludwig Múzeumban megrendezett kiállítás kurátorainak nem volt könnyű dolguk az épületek nélküli építész életművének színpadra állításakor. A kulcsot persze maga az alapanyag adta: teoretikus alkotóról lévén szó, teóriák köré kell a kiállított anyagot csoportosítani. Így a Ludwig termei kreatív játszóházi foglalkoztatókra emlékeztető helyiségekké alakultak, meghökkentő kreatúrák, hálózatok, állványok, ideiglenesen összebarkácsolt hajlékok népesítik be a kiállítótermeket. 
A kiállítási installáció építése. Fotó: Erdős Zoltán. A képek forrása: Ludwig Múzeum
A kiállítási installáció építése. Fotó: Erdős Zoltán. A képek forrása: Ludwig Múzeum
Külön termekben kaptak helyet Friedman eredeti rajzai illetve makettjei. A fő attrakció, egy a Ville Spatiale-t szimbolizáló magas állványzat, melyet Yona Friedmannal együttműködve Philippe Rizzotti francia építész tervezett, és budapesti önkéntesek a francia EXYZT építészcsoport tagjaival közösen, a Philippe Rizzotti Architects külön kérésére Layher Allround típusú állványrendszerből építettek fel. Ezen fel-alá közlekedve – tűsarkú cipő tilos, sisak viselése kötelező! – sajátos látószögből tűnik elő a játéktér megannyi részlete, Európa térképe a fölötte feszülő gombóchálózattal, a sanghaji Huanghu folyó fölé feszített hídépítmények. Lehet, hogy hazánk építész nagyjai is Friedmantól lesték el a gyaloghídnak álcázott pláza gondolatát? Mindenesetre a lényeg útközben elveszett, Friedman ugyanis a kollektív építési tevékenységre helyezi a hangsúlyt, számára a város nem egy hatalommal rendelkező kiváltságos elit játszótere, hanem élő mobil hálózat, amelyet lakói alakítanak saját igényeik szerint. Amíg egy-egy civil közösség léptékében gondolkodunk, nincs is ezzel baj – az utolsó teremben felépített többszintes, tusolóval komfortosított zöldségeskert kifejezetten lakályos, és jó választásnak tűnik, pláne a szemközti Nemzeti Színház architektúrájának függvényében. Friedman amúgy Nemzeti Színházat is tervezett Budapestre a nyolcvanas években, amint az a falakon meg is csodálható…  
Az állványzaton elrejtve egyébként a kiállítás meglepetést is tartogat: Friedman mitológiai tárgyú grafikái peregnek vég nélkül egy digitális képernyőn. Talán nem szentségtörés kijelenteni, hogy ezek önmagukban is megérnek egy látogatást. Követve Yona Friedman elveit, a közönség is részt vehet a kollektív építésben, egy kifejezetten erre szolgáló műhelyben, illetve a kapcsolódó rendezvények során. 
A kiállítás a Ludwig Múzeumnak a magyar származású, de külföldön hírnevet szerzett alkotókat bemutató sorozatába illeszkedik Robert Capa, Moholy-Nagy László és Kepes György után. A bejáratnál hungarocell csomagolóanyagokból felépített hatalmas tömb torlaszolja el az utat – hasonló darabok minden tisztességes kreatív felső polcain lapulnak vagonszám. A belőlük létrehozott masszív akadály azonnal fordulatra kényszerít: csakis kerülőutat választhatunk, az európai hálózatok, és azokon túl, fel az állványokon a beláthatatlan magasságok felé. A felhők fölött lebegő város és a földhözragadt, materiális építészet között a megoldást félúton, valahol még a belátható tartományban kell keresnünk. 
A kiállítás megtekinthető 2012. február 5-ig.
 
 
2010 őszén a Trafó Galéria rendezett kiállítást Yona Friedmanról, kritikánk itt olvasható.
 
 

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek