Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

NAGYSZOMBAT

Virrasztó éji felleg / Örkény Színház
2009. ápr. 15.
A tavalyi Nyugat-centenárium versünnepének testvérműsora e műhelyben a Radnóti Miklós születésének századik évfordulójára emlékező összeállítás. Minőségi munka, színházi unikum ez is, de összességében nem ér fel elődjével. TARJÁN TAMÁS KRITIKÁJA.

Dömötör András
Dömötör András

Valójában kerülnénk az összehasonlítást, de a két produkció látni valóan egy tőről fakad. Azonos kompozíciós elv, rokon színészi-rendezői ars poetica hívta életre. A műsort szerkesztő, a látványt tervező házigazda-rendező, Máthé Zsolt elvontabb díszlete kissé felidézi a Nyugat 2008–1908 sokjelentésű, szürke dunai hajóállomását. Két, hidegen fémes szürke pad jelöli meg a teret, mely külső helyszín (nagyszabású versmajális mezeje) és tágasabb szobabelső (Radnótiék nevezetes és kedvelt versfelolvasó találkozásainak otthona) is lehetne.

A színészek könnyed, alkalmi öltözködése, a virágzó fehér cserje, az elemózsiás fonott kosár mégis inkább arra enged következtetni, hogy zöld műfű (s nem szőnyegpadló) fedi a színt, s a háttér vitorlája is a kinti, szabad (szabad…?) térségre szavaz a benttel, a zártabb keretekkel szemben. Az alig jelmezszerű ruhák nem élnek a Nyugat-műsor írószereplőit groteszkül jellemző, ikonikus megoldásokkal. Talán azért sem, mert egy évvel ezelőtt a nagy nemzedéki sereglés karakteres zsenijeinek megidézése, szellemének-személyének megrajzolása volt az egyik cél, míg – most is a színház teljes társulata lép fel, kiemelve a vállalkozás küldetéses fontosságát – ezúttal „mindenki Radnóti”, azaz – a szövegekkel – a vértanú költő egy-egy „lélekrésze”, sorsárnya.

Pogány Judit
Pogány Judit

A dísztelen, cifrázatlan, értelmező versmondás, a különböző műfajú és kaliberű szövegek gördülékeny egymáshoz illesztése jól sikerült. Máthé azonban tartózkodóbb és tétovább a kelleténél, s az életrajzi kronológiától nem szívesen tér el. Saját házigazda szerepét sem viszi túlzásba, minden súlyosabb feladatot másokra oszt. A közreműködők bejövetele, kimenetele: színpadi hullámzásuk némiképp megoldatlan, véletlenszerű, s az sem egyértelműen eldöntött, mikor kihez beszélnek, milyen erejű, fokú, jellegű a művészkoszorú tagjainak kapcsolata egymással, s mikor élénkül meg közvetlenebbül a közönséggel. Egy-két kitöltögetett, körbeadott stampedli pálinka közelebb hozhatja egymáshoz a megszólalókat, a magyar nyelv névzamatait élvező mókamester Radnóti-ego be-betoppanhat, suhanhat – jeles percére még sokáig várva – valaki egy hátsó ülőhelyre: a rendezői koreográfiai és térképzés világosan értelmezhető és gondos, ám nem reveláló.

Mácsai Pál
Mácsai Pál

A legfontosabbnak: Radnóti Miklós bátor emberségének, büszke magyarságának, a Krisztus-követő katolicizmusban átértett-meghaladott zsidóságának, öntudatos és derűs tehetségének, fiatalos lendületű életvezetésének, legendás hőfokúvá lett szerelmének-házasságának, valamint szenvedéstörténetének és mártíriumának hű és részben újszerű lenyomata az est. Valamivel kevesebb nagy Radnóti-verssel, mint tán szeretnénk, s valamivel több ismeretlenebb művel, műrészlettel, melyeknek hallása javunkra és a műsor javára válik. A kapcsolódó vetített képek kiegészítő jellegűek, az előcsarnokban nem jutnak lélegzethez Erdős Mária épp csak kiteszegetett illusztrációi.

 

Bíró Kriszta. Fotó: Szkárossy Zsuzsa
Bíró Kriszta. Fotó: Szkárossy Zsuzsa

Nyitrai László megzenésített Radnóti-költeményei üdék; a verszene csúcsai közé aligha sorolhatók. (Zongorán kísér: Balogh Zsolt.) Az egyenletessé hangolt, érett és méltó szövegtolmácsolásból Végvári Tamás a „halál” szó szépségét ízlelgető, a hangokat egyenként próbálgató, borzongó ámulata, Csuja Imre a Nem tudhatom… előadását romantikátlanná, nosztalgia nélkülivé lefojtó férfias őszintesége, Polgár Csaba és Dömötör András más-másféle intellektuális suhancossága emlékezetes, valamint Mácsai Pál az egész előadást megint átható, Radnóti-értő jelenléte. Bíró Kriszta, Debreczeny Csaba, Für Anikó, Gálffi László, Hámori Gabriella, Kerekes Éva, Kerekes Viktória, Pogány Judit, Széles László, Takács Nóra Diána feladatai nem mindig és nem feltétlenül előnyösen különültek el egymástól. (Máthé a művésznőknek sokkal nehezebben lelt textusokat, mint a művészeknek.)

Idén a költészet napja nagyszombatra esett, ekkor tartották a premiert. Finom időzítés a húsvéti szimbolikával oly sokat foglalkozó nagy magyar költő, Radnóti Miklós esetében. A nagyszombat nem egy nap a sok közül. Kivételes. Nagyszombat. De nem nagypéntek, és nem is húsvét vasárnap.

A támogatás adatait és kapcsolódó cikkeinket a Radnóti Év gyűjtőlapon olvashatják.

Vö. Halász Tamás: Életbehívás

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek