Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

ELMÉLET ÉS GYAKORLAT HATÁRÁN

Színházi lecke / Marczibányi Téri Művelődési Központ
2009. márc. 1.
A Magyar Drámapedagógiai Társaság ötödik alkalommal szervezett módszertani napján színházi rendezők és egy író tartottak előadást az alkotómunka műhelytitkairól. MIKLÓS MELÁNIA BESZÁMOLÓJA.

Az óriási érdeklődés mellett kísért maratoni hosszúságú napon inkább az elmélet volt középpontban, semmint a gyakorlat – a nagynevű és méltán tekintélyes alkotók előadásaiból mégis sok mindent „elleshettünk”. A Perényi Balázs drámapedagógus, rendező, kritikus által moderált Színházi lecke elnevezésű program a Marczibányi Téri Művelődési Központ színháztermében zajlott. A színpadon Máté Gábor, Spiró György, Zsótér Sándor, Mundruczó Kornél és Schilling Árpád követték egymást, a nézőtéren pedig a szélesebb értelemben vett szakma – színészek, rendezők, drámapedagógusok, tanárok, független színházi műhelyek alkotói, színházi szakos hallgatók, kritikusok, lelkes nézők, tehát a színház iránt elkötelezetten érdeklődő közönség – foglalt helyet. Az előadók mindegyike más-más téma köré építette mondandóját, másként közelítette meg a műfajt és saját szerepét, ám a hallgatóság irányába tanúsított nyitottság és bizalom közös volt bennük. Ennek, valamint az előadásokat követő beszélgetések releváns, hozzáértő és érdekes kérdéseinek köszönhetően az egész napot a közönségtalálkozók feszélyezettségétől mentes, jó értelemben vett bensőségesség jellemezte.

Máté Gábor
Máté Gábor

Máté Gábor a Katona József Színház készülő G. B. Shaw-előadása, A hős és a csokoládékatona kapcsán a zenés prózai színház gyakorlati megvalósításának lehetőségeit boncolgatta. Elmesélte a művel való személyes találkozását, rendezői koncepciójának (ki)alakulását, közben a felmerült és a munka jelenlegi fázisában még megoldásra váró problémákat a műfaj általános érvényű kérdéseire fordította át. Hogyan található meg a helyes arány a zene és az elhangzó szöveg között? Elidegenít-e a zene? Hogyan szólalhat meg jól a zene a prózai színházban? Miben más a színész állapota, amikor beszél és amikor énekel? Melyek azok a típushelyzetek, amelyeknél a cselekmény „behívja” és indokolttá teheti a zenét? A válaszok a készülő előadásra vonatkozó konkrét példákon keresztül fogalmazódtak meg, ám korántsem a mindentudás, hanem a kereső-gondolkodó alkotói magatartás jegyében. Máté Gábor a zenebejátszásokkal, valamint a szünet utáni nyitott próbával a nap legszemléletesebb és gyakorlati szempontból leginkább hasznosítható előadását tartotta meg. A Jordán Adél és Kocsis Gergely közreműködésével demonstrált próbán azonban nemcsak a munkamódszerbe nyerhettünk bepillantást, hanem a helyzet mesterkéltségére folyamatosan reagáló rendező színházszemléletébe is. Az alkotás eszerint olyan, mint amikor nyáron felhevült testtel megyünk bele a vízbe: ha hirtelen ugrunk, az végzetes lehet, ezért fokozatosan és lassan kell elmerülni benne. Különösen igaz ez a színházra, amely – Máté Gábor szavaival – a konfliktus művészete.

Spiró György előadásában a „minden művet az elején kell elkezdeni olvasni és a végén kell abbahagyni” valamint a „minden benne van a szövegben” állítások igazságát bizonyítandó Shakespeare III. Richárd című drámájának szakértő elemzésére mutatott példát. Miközben információkat tudtunk meg a korabeli színjátszásról, a darabról és a félreértelmezésekről, magyarázatot kaphattunk arra is, hogy miért nehéz ma Shakespeare-művet színpadra állítani. Spiró vérbeli íróként, az írott szó elkötelezett védelmezőjének szerepében a szöveg sajátosságaiból kiindulva fanyar kritikát szőtt mondandójába a mai színjátszásról és a mindenkori társadalom fonákságairól. A „füllel érthető” szószínházat eszményként állította szembe a naturalista-realista látványszínházi hagyománnyal, amely kettősség – szöveg és kép viszonya – a következő előadó munkásságának egyik legjellemzőbb sajátosságaként más megvilágításból is kifejtésre került.

Zsótér Sándor
Zsótér Sándor

Zsótér Sándor profi és élvezetes one man show-ja (az asztalon meggyújtott gyertyával, zakó-vetkőzéssel, ingujj-hajtogatással és az elmaradhatatlan dohányzással) Minden változik címen anekdoták tömkelegével demonstrálta alkotói útját „képtől a szövegig”. A „túl vagyok számtalan munkán, mégsem tudok semmi véglegeset a színházról, így százévesen” retorikája mögül a megértést önmaga számára nyughatatlanul kereső alkotó képe rajzolódott ki, aki ha „módszertanát” nem is, de gyakorlati szempontból hasznos és hasznosítható szakmai konklúzióit megosztotta velünk. Zsótérnak – bevallása szerint – sohasem jutott eszébe, hogy a színpadon azt is csinálják, amit mondanak, ezért pályájának kezdetén – a lázadás jegyében – a kép, jelenleg pedig a szöveg felől járja a megismerés útját. A jó színész mindentől függetlenül szerinte az, aki úgy mondja a szöveget, hogy „elhiggyem neki”, aki „bármit csinálhat, ha ő van mögötte”, mert igazat mondani húsz- és százévesen is lehet.

Mundruczó Kornél félig szakmán kívüliként, a „kétlakiság pozíciójából” szintén a hitelességet állította előadásának középpontjába. Szerinte az alkotó személyiségén átszűrt művészet az egyedüli, ami hat, a többi csak kulturális termék. A szakmaiság és a tanulhatóság ellenében a megmutatás gesztusát hangsúlyozta, amely által bárki színésszé lehet. A filmrendező filmes példákból kiindulva logikailag tökéletesen felépített érveléssel fogalmazta meg színházi ars poeticáját: a legfőbb kérdése a filmes hatások színházra adoptálása, annak érdekében, hogy a néző a színházban ne az intellektuális kihívással szembesüljön és műélvezzen, hanem „ugyanúgy dobogjon a szíve”, mintha filmet nézne. Mindkét műfaj egyaránt stilizált és fiktív világában Mundruczó szerint az emberi feltárulkozás hordozza az egyetlen lehetőséget a pillanatnyi valóság igazságának megmutatására, ezáltal a nézői azonosulásra. Ezért a színésznek nem valakit kell eljátszania, hanem tisztában kell lennie azzal, hogy mindenkor önmaga; nem szerepet kell eljátszania, hanem ő maga a szerep, amit a néző a megmutatás által magánéleti kockázat nélkül megfigyelhet. Az ideális színész mindezt nem tanulja, hanem tudja, ezért a rendező olyanokkal dolgozik szívesen, akik vagy nagyon civilek vagy nagyon profik, és akik számára az alkotás túl van a munka-érzeten és valódi élet-igény.

Schilling Árpád (Forrás: marczi.hu)
Schilling Árpád (Forrás: marczi.hu)

Az utolsó mondatokat a módszertani napot záró Schilling Árpád is mondhatta volna, mint ahogyan előadásának egésze is az előző fellépőhöz intézett kérdés kifejtése volt: Szabad akarat címmel a rendezői- és a színészi szabadság koordinálhatóságának lehetőségeiről és módszereiről értekezett. Beszélt a rendezőnek az alkotófolyamatban betöltött játékmesteri szerepéről, melynek lényege a színészek munkájának „keretezése” a „korlátozás” helyett; majd egy rövid filmbejátszást követően azt elemezte, hogy a színházi struktúra hogyan változtatja ezt az előadástípus is ugyanolyan termékké, mint a korlátozó módon készülteket. Végül a jelenlegi alkotói periódusában számára legfontosabb problémát, a színházi formákra és szerepekre való rákérdezés újfajta lehetőségeinek kutatását egy színházi tábor tapasztalatainak részletezésével illusztrálta.

Spiró György előadásában beszélt arról a dramaturgiai hatásról, amikor egy szereplő olyan titokba avatja be a közönséget, amelyet csak ő tud. Ezzel a bizalommal „felemeli” a maga szintjére a nézőket, és a többi szereplő ellenében szövetség alakul ki köztük, amely gesztusért a közönség mindig nagyon hálás. A Színházi lecke február végi módszertani napján a hallgatóság kitartó figyelemmel, érdeklődéssel és tapssal honorálta az alkotó-előadók személyiségén átszűrt hitelességet. Hogy mindennek mi lesz a gyakorlati haszna, az a folytatásból kiderül.

Vö. Szemere Katalin: Fülszínház kontra szemszínház

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek