Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

SZENTIVÁNÉJ AUGUSZTUSBAN

Szentivánéji álom / Zempléni Fesztivál
2008. aug. 25.
Hirtelenjében nem tudnám megmondani, látható–hallható volt-e Magyarországon az elmúlt ötven évben Shakespeare Szentivánéji álomja Mendelssohn nevezetes kísérőzenéjével. MALINA JÁNOS ÍRÁSA.

Hollerung Gábor
Hollerung Gábor

A két mestermű külön-külön járja a maga útját, a Mendelssohné persze az önálló zenei számokra redukálva, de a jó két évszázados korkülönbség és a műfajok különbözősége következtében mindenki boldog a maga területén. A zenészek számára a Szentivánéji álom alapvetően a hangversenyteremben remekül ható zenekari mű, a Shakespeare-rendezők számára viszont valószínűleg inkább kuriózum a XIX. század elejéről idecsöppent Mendelssohn-féle kísérőzene, ami túlságosan megkötné a kezüket. Pedig azért nincs híján a két alkotás a közös nevezőknek: ilyen mindjárt Goethe személye, aki a drámaíróért és a zeneszerzőért egyaránt rajongott. De akad ennél sokkal fontosabb belső kapocs is a két mű között, s ez az ifjúság varázsa, ami voltaképpeni témája a későreneszánsz tündérjátéknak. Shakespeare, a nagy varázsló, mindenre képes, arra is, hogy harmincas éveinek elején írja meg a fiatalság apoteózisát; Mendelssohn művének igazi varázsa viszont éppen a szerző hímporos ifjúsága, szinte még kamasz volta. A 38 évesen meghalt Mendelssohnt legszívesebben úgy is képzeljük el, 16–17 évesen, az Oktett és a Szentivánéji álom szerzőjeként, mint aki nem csodagyerek, hanem az istenek kegyeltje volt, aki gyerekfejjel is otthonosan mozgott az Olümposzon.

Csereklyei Andrea
Csereklyei Andrea

Hollerung Gábor mindenesetre kíváncsi volt arra, hogy valójában hogyan is „működik” ez a kísérőzene – kísérőzeneként. Ezért létrehozott egy produkciót szabadtéren, a sárospataki várudvaron, amely jelzésszerű színpadi előadáshoz kapcsolja a zenekarra, női karra és két énekszólistára komponált kísérőzene megszólaltatását. Ha ezt kísérletnek tekintjük, akkor a kísérlet fényesen sikerült. Bár a darab erősen rövidítve és adaptálva került színre, a színpadi produkció olyan szuggesztív volt, hogy ennek ellenére mégis a darabot láttuk Mendelssohn zenéjével, nem pedig megfordítva. Mindez elsősorban Mészöly Gábor dramaturg és Dávid Zsuzsa rendező merészségét és tehetségét dicséri. Ők a darabot nemcsak meghúzták, de a másfél tucat szerepet is mindössze négy színésszel játszatták –  a szükségből jelentékeny erényt kovácsolva. A kivételes koncentrációt követelő feladatot a fiatal színészek, Trokán Anna, Molnár Gyöngyi, Csórics Balázs és Bakos Kiss Gábor szépen oldották meg; már az első percben, amikor az egyik fő kellék, a hatalmas tükör köré gyűlve sorra elmondták első verssoraikat, megérintett minket az előadás poézise. Amely robbanékony, mint Puck, mélyértelmű, ugyanakkor ellenállhatatlanul humoros. Játékuk tetőpontja a mesteremberek által előadott széphistória, a játék a játékban volt, amelynek önfeledt komédiázása magában hordozta azt a mélységes rokonszenvet és bölcsességet, amellyel csetlő-botló hőseit Shakespeare elénk állítja. Ebben a miniatürizált és teleszkopált előadásban megnyílt a néző előtt a shakesperare-i remekmű világa, s végigjárta útját a szívünket megérintő végső boldogságig és tanulságig. Egyetlen fenntartásunk, hogy a sok modern elemet és jelképet alkalmazó színpadi játékkal talán jobban összhangban állt volna egy modern fordítás felhasználása, hiszen az Aranyénak élő színpadon ma már a megértése is erőfeszítést igényel.

Megyesi Lúcia
Megyesi Schwartz Lúcia

Eközben Mendelssohn kongeniális zenéje szinte észrevétlenül olvadt bele az előadásba. A Budafoki Dohnányi Zenekar szinte szerényen a háttérbe húzódva, a színpad hátsó részén játszott, míg a budapesti Akadémiai Kórustársaság női kara és a két kitűnő szólista, Csereklyei Andrea és Megyesi Schwartz Lúcia a színpad fölött és mellett, az épületbe mintegy belesimulva helyezkedett el. Az összkép igen impozáns, hála a várudvar szépségének, s így Shakespeare, Mendelssohn és Arany János kora mellett még egy kor, illetve kulturális mozaikkocka tette egyedivé az előadás összképét.

De ne kerülgessük a forró kását: kitűnő volt a zenei megvalósítás is, Hollerung magabiztosan és precízen vezényelt, s a zenekar is makulátlanul játszott. A nyitány és a közjátékok élményszerűen és a színpadi játékhoz méltó koncentrációval szólaltak meg. Ahol pedig a zenekar melodrámaszerűen, egy-egy zenei mondattal szól közbe, avatkozik be közvetlenül a színpadi folyamatba, ott a karmester az előadás ritmusát felvéve, a zenét teljesen a drámai célnak alárendelve, érzékenyen és rokonszenves alkalmazkodókészséggel vezényelt. Ez a zene a maga pasztellszíneivel remekül érvényesült szabadtéren, ahogy a női kar és az énekesek könnyű, világos hangzása is. Szépséges tündér-este volt.

Kapcsolódó cikkünk:
Malina János: Hőlégtúra a Hegyalján / Kirándulókoncertek

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek