Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

EGYSZER VOLT, EGYSZER LESZ

Kőnig Frigyes: Időugrás / Vaszary Képtár, Kaposvár
2008. nov. 23.
Az év kiállításának titulálják Kaposváron az idők során modern művészeti galériává fejlődött képtár idei utolsó tárlatát. Kétség nem fér hozzá, így is van. SZÉL JÁNOS ÍRÁSA.

A közönség 2008-ban már láthatott a Vaszary Képtárban több nagy sikerű gyűjteményes és egyéni kiállítást is, egyre jobbakat. A galéria legújabbtárlatával, a Kőnig Frigyes munkásságát – termékeny művészről lévén szó – töredékekben bemutató anyaggal azonban magasra helyezte a mércét.

Vár
Kőnig Frigyes Vár-képek sorozatából

Abban, hogy Kőnig művei a városba érkezhettek, a Kaposvári Egyetemnek, még inkább a művészeti kar igazgatójának, Leitner Sándornak van nagy szerepe: az ő fejéből pattant ki a kiállítás ötlete, így az egyetem jelentős anyagi támogatással segítette a kiállítás megvalósulását; emellett, hangsúlyozva Kőnig fontos szerepét a művészeti oktatásban, műhelybeszélgetésre is invitálta az alkotót a hallgatókhoz. Muladi Brigitta kurátor szintén komoly részt vállalt a tárlat létrehozásában: érthető koncepcióval érkezett Kaposvárra, a válogatástól kezdve a világítástechnika megtervezésén keresztül a katalógusba írt tanulmányig példás munkát végzett.

A Kék Vár-kép sorozatból
A Kék vár-képek sorozatból

Kőnig Frigyes kiállított munkái főként négy sorozatból szemelgetnek. A rájuk aggatott realista jelző csak nagyon lazán kapcsolja össze a műveket. Vár-látképein sajátos rendszerben változtatja a színeket, előszeretettel alkalmazza a Seurat-féle festői stílust, a pointillizmust. Az apró, pontszerűen felhordott festék segítségével kiküszöböli az éles körvonalakat és az egyszínű foltokat. A színek teszik teljessé a formát, amely kontúrként is működik. Itt láthatóak először a 2008-as Kék vár-képek, melyeken a korábbi vár ábrázolásokhoz hasonlóan látjuk, érezzük az építmények pusztulását. Az aprólékos kidolgozás hatására, minél tovább nézzük ezeket a műveket, annál inkább növekszik a bizonytalanság, a fenyegetés érzése. A várak megjelenítése kifogástalanul valósághű, ám a festésmód miatt minden képen kiszámíthatatlan történések lüktetnek a háttérben. A szinte tapintható csendben, amelyet sugároznak a festmények, a múlt rejtélyeinek egyedülálló színhelyeire juthatunk el.

Kőnig Frigyes Bunker-sorozatából
Kőnig Frigyes Bunker-sorozatából

Ezzel együtt a Bunker-sorozatból kiállított művek segítségével már a valóság látványán túl föllelhető igazságra mutat rá a művész. Az eddig sosem látott vagy elfelejtett világokról hírt adó művek (a háborús bunkerek fennálló vagy éppen elmúló védelmének jegyében) híven tükrözik a hatalom általi örök fenyegetettség érzését. Az ebben a szériában felbukkanó futurisztikus, a fantasztikum világába illő épületek azonban számunkra jelenthetik azt is, hogy képzeletből, illúzióból épült városokban, a fennálló renden kívül, a realitás határain túl, hogyan építhetjük fel saját, belső védelmünket. Azt sejtetik, hogy a képzelet mindig a valóság sajátos formája és nem az ellentéte.

Arc
A Gorsium-sorozatból

A Gorsium-sorozat 2002 után készült darabjain Kőnig rekonstruált falfestmények idézésével, eklektikusan vizsgálja az emberi testet – más tartalommal jelenít meg anatómiai részleteket. Nála a biologizmus konstrukciója nem törekedik arra, hogy az ábrázolt testek, testrészek, arcok élőszerűnek tűnjenek, sokkal inkább jellemzi ezeket a festményeket az a fajta professzionista mód, melynek segítségével a látás élményének alkotórészeivel játszadozhat. Bizonyos távolságból szemlélve ezek az ábrázolások megtévesztően térbelinek tűnnek.

Oszlopsor-művein, melyek lehetnek grafikák, tértárgyak is, művészi perspektívával dolgozik: az ember ösztönös látásmódjától függetlenül, vizuálisan torzítva, különleges optikai elrendezésben alkot. Nagyformátumú, pusztuló oszlopokat bemutató festményén amellett, hogy vizsgálja az ember elhelyezkedését a térben, a színes napernyők beépítésével nyilvánvalóvá teszi, hogy elfogadta kora valóságát.

König Frigyes: Oszlopsor (A szerző felvételei)
König Frigyes: Oszlopsor (A szerző felvételei)

Kőnig Frigyes a természettudományok segítségével egyre jobban megismerte a valóságot, hogy aztán a művészet segítségével életre keltsen valami különbözőséget. Kifinomult művész, aki nem halmoz egymásra szimbólumokat alkotásaiban, inkább alaposan átgondolt, gondos esztétikummal, erős kisugárzással szerez magának közönséget, elismertséget. Pontos mérési eredményekkel és erős megérzésekkel dolgozik, a műfajok összekapcsolásával pedig egyedit, eltérőt hoz létre. Amikor ez megtörténik, a figyelem magasabb szintre hág, ez a felfokozottság pedig hasznot hoz a művésznek. Ez így van rendjén, és a kaposvári kiállítás sem hagy kivetnivalót maga után. Komoly és nívós.

A kiállítás december 15-ig látogatható. 

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek