Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

ERŐS FÉRFIBÁNAT

Kocsis Zoltán és Kelemen Barnabás koncertje / 12. Tiszadobi Zongorafesztivál
2009. aug. 13.
A Bartók Új Sorozat két vezércsillaga, Kocsis Zoltán és Kelemen Barnabás adott feledhetetlen koncertet a 12. Tiszadobi Zongorafesztiválon. Koncertjük gerincét két Bartók-mű alkotta. KOLOZSI LÁSZLÓ ÍRÁSA.

Bartók Béla két szerzeménye, az I. rapszódia hegedűre és zongorára (1928) és az I. Szonáta hegedűre és zongorára (1921) közé feszült ki Kocsis Zoltán és Kelemen Barnabás estje. Ez a két darab határozta meg azt is, hogy milyen felfogásban, milyen tónusokkal játszották a program másik két, a Bartók-művek közt egyenesen új értelmet nyerő darabját, Debussy Szonáta hegedűre és zongorára című művét, valamint Beethoven Op. 30 No. 3-as szonátáját. A kiadottól eltérően a Rapszódiát Debussy impresszionista műve követte, és a szünet előtt játszották Kocsisék Beethoven kamaradarabját. Az I. Szonáta állt Kocsisék koncepciójának középpontjában.

Kelemen Barnabás
Kelemen Barnabás

Úgy éreztem, ami a Bartók-szonáta előtt történt az kvázi levezetés: mintha a korábban elhangzó művek zenei vonalai, megoldó képletei lettek volna a Szonátának – ami ekképpen akár egyenletnek is tűnhetett. A végeredmény: az általam hallott legtökéletesebb, legkoncentráltabb Szonáta-előadás. Jóval gazdagabb volt, mint azok előadásai, akik csak a komor, jelentős kamaraművet, urambocsá a trianoni országvesztés Bartókra gyakorolt hatását, a Debussy-effektusokat, Richard Strauss érezhető közelségét, az új bécsi iskola szigorúan és bátorítóan figyelő tekintetét hangsúlyozták.

A tiszadobi fesztivál, melynek Hauser Adrienne a spiritus rectora, a legkiválóbb magyar zongoristák találkozóhelye; idén játszott a szervezőn kívül, Farkas Gábor, Nagy Péter is. És a kínálat bővült egy új szekcióval, a fiatalokat bemutató talentum programmal, melynek vendége a tehetséges, de kissé indiszponáltnak tetsző Perényi Benjámin volt.

Mindezt azért is érdemes hangsúlyozni, hogy kitűnjön, a hagyományoktól mennyire eltért Kocsis Zoltán és társa azzal, hogy olyas műveket mutatott be a tiszadobi Református Templomban – ebben az omló vakolatú, ámbár nagyon otthonos, koncertteremként meglepően jól funkcionáló templomban –, melyek főszereplője egyáltalán nem a zongora volt. A zongora mindahány tekintélyes műben háttérszereplő, kísérő lett. Még a keményebb effektusok és hangok sem nyomták el a hegedűt. Kocsis nagyfokú önmérsékletet tanúsított, ugyanakkor az is érezhető volt, hogy az ő elképzelése uralta a művek előadását.

Az I. rapszódia első tételének közismert dallamát minden érzelgősségtől mentesen, indulatosan, és nem ellágyulva, nosztalgikus hangulatban játszotta. Ez az indulat fojtott volt, kirobbanni kész. Az így elért, már-már groteszk hatás a Debussy-mű után elhangzó Beethoven-szonátára is utalt (az ismert dallam nyers lett, mintha egy Csermák-verbunkos paródiája lenne).

Kocsis Zoltán
Kocsis Zoltán

A Debussy-darab tolmácsolása a többi mű előadáshoz képest szokványosnak bizonyult. Csupa impresszió: mintha a csönd, a nyugalom ábrázolására törekedett volna a Bartókra oly méretes hatást gyakorló francia. Visszafogott, susogó glisszandók, a csengettyűként megcsendülő pizzicatók és egyéb finom, apróbb elemek miatt is: színárnyalatokban roppant gazdag lett Kelemen játéka. Az impresszionista jelző nem pusztán a hatáskeltést jelentette, hanem a Debussyvel kor- és eszmetárs festők színeinek, hangulatainak, képeinek megidézést is.

Ezeket a technikai elemeket nagyon hasonlóan kivitelezte Kelemen Barnabás az I. Szonátában is, még ha e műben kevesebb is volt a szín, s egyszersmind jóval komorabbnak is hatott. Tele volt keserűséggel, kiábrándultsággal, éjszakai zenéket idéző effektusokkal (leszorított, hosszan kitartott, egyenes, fájdalmas, de nem sírós hangokkal): a férfibánat hangjaival.

A Beethoven legkomorabb, heiligenstadti időszakában – mikor az ötven éve meglelt végrendelet szerint az öngyilkosság gondolata is komolyan foglalkoztatta a zeneszerzőt – íródott szonátában még az igazán nagy Beethoven-előadók (mint Szigeti József) sem fedezték fel a groteszk vonásokat. A második tétel Kelemen és Kocsis előadásban olyan lett, mint egy bécsi keringő paródiája: a megállásokkal, a szünetekkel, a nyers bájolgással; a szerzőt ihlető forrásokat gúnyolva. Ha valamit, akkor ezt az előadást könnyen lehetne egy Thomas Bernhard-színdarab kísérőzenéjéül választani. A bécsi kedélyesség utálata érződött e darabon. S ez érződött a ráadásként eljátszott két, habos Fritz Kreisler szalon-bagatell előadásán is.

A Kreisler-ráadásszámok mellett Kocsis és Kelemen eljátszotta az I. rapszódia alternatív befejezését is, amit Bartók utasítása szerint csak akkor lehet műsorra tűzni, ha a második tétel önmagában, önálló műként hangzik el. Az utolsó ráadást Kocsis Zoltán Hauser Adrienne-nek ajánlotta.

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek