Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

FELETTES ÉNEK

Förtelmes főnökök
2011. júl. 27.
A pszichopata, a nimfomániás és a kretén felsővezetőnek született. Az év eddigi legviccesebb vígjátékában, a Förtelmes főnökökben három beosztott azonban végleg kiosztja őket. HUNGLER TÍMEA KRITIKÁJA.

Legtöbbünk kipróbálhatta már milyen reggeltől estig izzadva lótni-futni, robotolni egy munkahelyen, elviselni a főnökség és a hivatal packázásait egy előléptetés vagy épp a fizetésemelés reményében. Hogy mennyire idegőrlő, unalmas, fárasztó is egy munkahely, mit kell beáldoznia, feladnia önmagából a szerencsétlen munkavállalónak a létbiztonságáért, arra Ricky Gervais legendás sorozata, az abszurd humorú, politikailag tökéletesen inkorrekt A hivatal már rávilágított. Az említett brit széria egyértelműen ott található a Förtelmes főnökök felmenői között is – Seth Gordon vígjátéka azonban nem egy, hanem rögtön három olyan, teljességgel antiszociális főnök-figurát is felvonultat, akit önmagán kívül senki sem érdekel.
A három elviselhetetlen felsővezető – ahogy az egy vérbeli farce-hoz illik – nem jellem, hanem állandó típus a fekete vígjátékban: akad közöttük egy pszichopata: Dave Harken (Kevin Spacey), egy nimfomániás: Dr. Julia Harris (Jennifer Aniston) és egy kretén: Bobby Pellitt (Colin Farrell). Mindannyiuk funkciója az, hogy a három beosztott, vagyis főhőseink életét tökéletesen megkeserítsék: a pszichopata abban leli örömét, hogy Nick-et (Jason Bateman) folyamatosan csicskáztatja; a nimfomániás fogorvos az asszisztensét, Dale-t (Charlie Day) próbálja naponta a magáévá tenni; a kretént pedig jobban izgatja a kokain és a thai masszázs, mint könyvelő beosztottja, Kurt (Jason Sudeikis) kétségbeesett intelmei.  
Jennifer Aniston és Charlie Day
Jennifer Aniston és Charlie Day
A Förtelmes főnökök igazi bűnös élvezet, elfojtott vágyaink kivetülése: a három muskétás minden munkavállaló nevében (és örömére) rászánja magát arra, amiről sokunk ábrándozott már a hivatali órák idején: úgy dönt, elteszi láb alól a felettesét. Némiképp persze humánusabb és egyszerűbb menekülési útvonal volna a felmondás, ám a Förtelmes főnökök egyike azoknak a vígjátékoknak, amelyek már a 2008-as gazdasági világválság utáni realitás talaján állnak: a három barát azt követően dönt a radikális megoldás mellett, hogy egy bárban összefut a Lehman Brothers egykori, irigyelt alkalmazottjával, aki épp férfi prostiként próbálja megkeresni a napi betevőt.        
Ebben a vígjátékban mindent szabad, ami különben tilos: csak úgy röpködnek a rasszista és szexista poénok, a vulgáris megnyilatkozások vagy éppen a salakanyagokra kihegyezett helyzetkomikumok. És, ahogy a South Parkban, ezek itt is működőképesnek bizonyulnak: Jennifer Anistonnak példának okáért kifejezetten jól áll, amikor oldott társasági hangnemben, csak úgy mellékesen bejelenti az asszisztensének egy fogtömés közben, hogy tegnap este megujjazta magát. A South Park-párhuzam egyébként nem véletlen: a Förtelmes főnökökben az a legviccesebb, hogy a főszereplők valójában túlkoros gyerekek, akik úgy akarnak viselkedni, mintha felnőttek volnának: bérgyilkost speciel először a netről rendelnek, majd ellátogatnak a gettóba, merthogy ott biztosan akadnak bűnözők, később pedig felbérelik az első tetovált, veszélyesnek tűnő afro-amerikait, Anyabaszó Jones-t (Jamie Foxx), aki azt állítja magáról, hogy megjárta a börtönt.
Jelenet a filmből. A képek forrása: PORT.hu
Jelenet a filmből (A képek forrása: PORT.hu)
Anyabaszó megjelenésével az események egyébként még inkább felpörögnek – a jó tempójú, ideáig főként a főnök-beosztott ellentétre és a jellemkomikumra építő mozi ettől a ponttól kezdve kap egy kis Coen-es beütést is, igaz a Förtelmes főnökök addig sem rejtette véka alá, hogy mindaz, amit kínál, nem éppen új a nap alatt. A szereplők például maguk mondják ki, hogy a film bűn-vonala Hitchock Idegenek a vonaton című klasszikusára hajaz, de az angol újgengszter filmek formai sajátosságait is könnyedén felfedezheti a néző a vásznon (narrátor szerepeltetése, kimerevített képek, felirattal).       
A frappáns dialógusoknak és abszurd helyzeteknek hála a színészek mind lubickolnak eltúlzott, karikatúraszerű szerepeikben. Jóllehet Kevin Spacey-t láttuk már többször is pszichopatának, de Colin Farrell repertoárja egyértelműen bővült a zsíros, kopaszodó, sörhasat eresztő, taszító, narkós, dilis figurával, ahogy Jennifer Aniston is bebizonyíthatta, hogy amellett, hogy mennyivel vonzóbb jelenség vörösesbarnán, ha nem folyton ugyannak a karakternek a variációit játszaná, a karrierjének is új lendületet adhatna. 
Egyszóval: a Förtelmes főnökök a vállalásának tökéletesen eleget tesz. Szigorúan korhatáros, szabad szájú, fekete komédia, ami a jelenlegi vészterhes gazdasági környezetben kifejezetten jót tesz minden munkavállaló lelkének.

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek