Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

ELEMI ÖSZTROGÉN

Chloe – A kísértés iskolája
2011. ápr. 27.
Nem lenne rossz film a Chloe – A kísértés iskolája, ha nem kísértené meg az utolsó húsz percben az erotikus thriller műfajának összes, elcsépelt kliséje. HUNGLER TÍMEA KRITIKÁJA.
Ha a nyuszi egy kuktában végzi, mert Michael Douglas végül a családját választotta (Végzetes vonzerő), netán egy biszexuális írónő jégcsákánnyal támad a hormonjaitól összezavarodott férfinemre (Elemi ösztön), esetleg két hölgy egymásba gabalyodik egy nagy balhé és a tönkrement vízvezeték ürügyén (Fülledtség), biztosak lehetünk benne, hogy erotikus thrillerrel van dolgunk. A zsáner lényege: a szex öl, butít és nyomorba dönt, de mindenképpen mentális zavarodottságot idéz elő.   

A főként szerzői filmesként számon tartott örmény-francia direktor, Atom Egoyan mozija sokáig köszönőviszonyban sincs ezzel a nem túl bonyolult dramaturgiával, hogy aztán – nem tudván ellenállni tovább a csábításnak – szép fokozatosan belecsússzon abba. Pedig nem indulunk rosszul: a Chloe – A kísértés iskolája mind látványvilágában, mind problémafelvetésében sokkal izgalmasabb vállalás, mint a 2003-as francia eredeti (Nathalie…), melyben Fanny Ardant, Gérard Depardieu és Emmanuelle Béjart járt teljesen érdektelen héjanászt az avaron. 
Egoyan a kissé bugyuta történetet (egy középkorú házaspár női tagja, hogy megbizonyosodjon férje hűtlenségéről, egy prostituáltat bérel fel, aki aztán akarva-akaratlan, de ismét összeboronálja a párost) kezdetben nagyon finoman terelgeti olyan témák felé, mint az identitás válsága, vagy az illúzió és a valóság kapcsolata.
Párizsból nála Toronto gazdag kerülete lesz: itt él a nőgyógyászként dolgozó, ötvenes éveiben járó Catherine (Julianne Moore) és zeneprofesszor férje, David (Liam Neeson) egy, az építészeti magazinokba is beillő, kissé fagyos, ám roppant impozáns posztmodern üvegpalotában. A nő egy ideje gyanakszik már férje hűtlenségére, amikor megismerkedik az addig csak látásból ismert prostituálttal, Chloe-val (Amanda Seyfried). Bizonytalanságától hajtva Catherine felbéreli a lányt, hogy csábítsa el a férjét – a tisztességtudó utcalány eleget is tesz a kívánalomnak, hosszan és részletesen beszámol minden egyes légyottról megbízójának, akivel viszonya eközben egyre bonyolultabbá válik.
Liam Neeson és Julianne Moore
Liam Neeson és Julianne Moore
Az operatőr Paul Sarossy impozáns kontrasztot teremt a csábító Chloe csipkékkel és szűrőkkel sejtelmessé tett meleg, sárgásbarna környezete és a házaspár geometrikus, hatalmas ablakokkal tagolt lakása között. A kamera lustán, a részleteken elidőzve mozog, ha a fiatal lány közelében vagyunk, majdhogynem szemérmesen leskelődik – többnyire azonban stílusmagazinokba beillő képeket láthatunk: hol a high tech lakásban vagyunk, hol egy előkelő étteremben, hol egy menő kávézóban vagy ötcsillagos szállodában, netán a doktornő minimalista stílusban berendezett rendelőjében.       
Chloe persze nem csupán „egy” utcalány, hanem igazi luxusprosti: egyszerre csábító szirén, megértő társ, odaadó barát, a vágy titokzatos tárgya, a romlott angyal vagy épp a magányos, gyámolításra szoruló leányka. Seyfried pedig nagyon meggyőző az összetett szerepben – színváltásai egyértelműen jelzik, hogy férj és feleség lényegében azt lát bele, akit akar, úgy játssza meg a jolly jokert, ahogy neki tetszik: illúzió a szerelem. Amíg Chloe egy étteremben össze nem fut a házaspárral (ha ennél a jelenetnél véget érne a film, egy jó moziról beszélhetnénk), David és a fiatal örömlány kapcsolatáról hosszú beszámolókból értesülünk. A köztük lévő szerelmi viszony: szó, szó, szó, a valóság interpretációja, amit a lelkes hallgató, a feleség befogadóként – hogy némi posztmodern parabola is legyen a filmben – áttételesen szintén megélhet. 
Amanda Seyfried és Julianne Moore (A képek forrása: PORT.hu)
Amanda Seyfried és Julianne Moore (A képek forrása: PORT.hu)
A film egy másik szinten, ha úgy tetszik, a kisrealista rétegekben, az identitás és a házasság válságáról beszél: a doktornő – elbizonytalanodva saját nőiségében, az öregedéstől való félelmében, férjétől és kamasz fiától eltávolodva – érzelmileg egyre terheltebb szituációt generál. Vagy épp ellenkezőleg? A tulajdonságok nélküli Chloe az, aki valamiféle elfojtott indulattól és vágytól vezérelve mozgatja a szálakat? 
Miután azonban Egoyan megcsillantja filmjében a két lehetséges irányt (posztmodern vs. kisrealista), mely felé elmozdulhatna a végkifejlet is, hagyja, hogy a Chloe – A kísértés iskolája a játékidő utolsó harmadában a lehető legkonvencionálisabb erotikus thrillerbe torkolljon: majdhogynem a Végzetes vonzerő záró akkordját láthatjuk viszont a vásznon – igaz, nyuszi nélkül. Hogy mindez produceri nyomásra történik-e, vagy Egoyannak csak ennyire futja, ha más forgatókönyvéből kell dolgoznia: egyre megy. A végeredmény így is, úgy is bosszantó.
 

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek