Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

JÓL ÁLL NEKI A VILÁGHÁBORÚ

Amerika kapitány: Az első bosszúálló
2011. aug. 4.
Ruhaként az amerikai zászlót hordja, lábán piros csizmát, fején két kis csökött szárnyacskát visel. Továbbá jóképű, izmos, jól nevelt, talpig becsületes, igazi hazafi, udvarias, önfeláldozó és még berúgni sem tud. Vajon érdekessé lehet tenni egy ilyen vacak figurát? LAKATOS ISTVÁN KRITIKÁJA.

A Marvel a Bosszú Angyalai film előtt (nálunk Bosszúállók címmel fut majd jövőre) utolsóként lezavarta a csapat vezetőjének, Amerika kapitánynak is az eredettörténetét. Amellett, hogy a végén ismételten felbukkan Samuel L. Jackson, hogy a félszemű Nick Fury képében közölje, hogy most már aztán menten összeáll a nagy csapat, Joe Johnston rendező (Drágám, a kölykök összementek; Rocketeer; Jumanji; Jurassic Park 3; A tűz óceánja, illetve a félresikerült Farkasember) egy meglepően jó filmet kerekített a csillagsávos zászlóember második világháborús kalandjairól.
A Kapitány figurája 1940-ben jelent meg, és a róla elnevezett képregényfüzet első számának borítóján már rögtön Hitlert püfölte, azóta pedig rendre Amerika éppen aktuális ellenfelével számol le. Noha az évtizedek folyamán szükségszerűen finomodott a karakter, de azóta is töretlenül az „amerikai álmot” testesíti meg. 
Chris Evans
Chris Evans
A nyápic Steve Rogers (hihetetlen, ahogy Chris Evansból szánni való szerencsétlent varázsoltak a trükkmesterek) hiába próbálkozik többször is a sorozóbizottságnál, elég csak ránézniük, mindig alkalmatlanná nyilvánítják. Ám kitartása felkelti egy a hadseregnek dolgozó tudós (Stanley Tucci) figyelmét, és hamarosan lehetőséget kap rá, hogy részt vegyen egy titkos projektben, amiben szuperkatonákat állítanának elő. A kis nyomorultnak teljesül az álma: nem csupán igazi katona, hanem maga a Katona lesz belőle, azaz: Amerika kapitány. (Különös szokás a Marvel-hősöknél, hogy amikor valakinek megnő a teste, a nadrágja is arányosan vele növekszik: a Hulkéhoz hasonlóan Rogers nadrágja is ugyanúgy passzol a csenevész, mint a kigyúrt testre.) Ellenfele a hasonló, ám félresikerült kísérlet eredményeként megszületett náci hatalmasság, a Vörös Koponya (Hugo Weaving) és okkultista szervezete, a Hydra, amely Hitlert is félresöpörve nemes egyszerűséggel világuralomra akar törni. 
Nagyon könnyű elszúrni egy ilyen mélyen a hazafias mitológiára épülő filmet: szinte magától értetődően várnánk a Michael Bay-rombolások lassított zászlólobogtatását is megszégyenítő, csöpögős patriotizmust, netán azokat a rossz egysorosokat („– Apád egy hős volt. – Tudom.” ld. A függetlenség napja), melyek hallatán tisztelettel adózunk a színészek előtt, hogy képesek voltak röhögés nélkül elmondani őket. És bár megjelennek hasonló elemek, mégsem gusztustalanul, sőt amikor Amerika kapitányt propagandacélokra vetik be – amellett, hogy megcsodálhatjuk, milyen nevetségesen is festene a valóságban az eredeti, képregényhű viselete –, még finom paródiát is rajzol róla.
A film alkotói rájöttek arra, hogy címszereplőjük meglehetősen vérszegény figura, így a körítést tették erőssé: így lett az Amerika kapitány: Az első Bosszúálló jó hangulatú, háborús kalandfilm. Az eredeti képregény-sorozat elemei mellett felbukkannak a Hellboy-ból is ismerős okkultista nácik, James Bond fegyverekkel telepakolt járgányai (a filmnek még saját Q-ja is van, aki nem más, mint Howard Stark, vagyis Tony Stark, a Vasember apja), de Joe Johnston rendező leginkább saját magától kölcsönzött, nevezetesen a remek Rocketeer-ből. A Vörös Koponya harci eszközei azokat a gépcsodákat idézik, amelyek a 30-as, 40-es években a tervezőasztalon már léteztek, de soha nem valósultak meg – hasonlóan a Rocketeer gyönyörű hátirakétájához.
A képek forrása: PORT.hu
A képek forrása: PORT.hu
Mivel a hangsúly a hangulaton és az akción van, a többi figura csak sertepertél az egysíkú címszereplő körül – Stanley Tucci kivételével kiemelkedő alakításokat tehát ne várjunk. Tommy Lee Jones személyében felbukkan a háborús filmek kötelező Tábornoka, megjelenik a Rúzsozott Szájú Nő és a szintén obligát Barát. (És persze Stan Lee is letudja kötelező cameóját.) A máskor zseniális Hugo Weaving Vörös Koponyaként egyszerűen csak gonosz, semmi több. Nem lehet viszont nem észrevenni, hogy a Howard Starkot alapító Dominic Cooper játéka erősen igyekszik hasonlítani Robert Downey Jr. Tony Starkjára.
Az Amerika kapitány legnagyobb erénye jelenti majd a karakter jövendő filmes sorsának a veszélyét is. Ahogy az már számtalan esetben előfordult, az előtörténetet megváltoztatva modernizálhatták volna a folytatást, ám mégsem tették: kell mögé a második világháborús környezet. Anélkül elveszíti a báját, az erejét, azt a típusú képregényes ízt, ami az utóbbi évek egyik hasonló feldolgozásában sem jelent meg. Amerika kapitánynak marha nagy szerencséje, hogy a Bosszú Angyalaiban már nem lesz egyedül.
 

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek