Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

SEMMI NYUGATON, ÜRESSÉG KELETEN

A kékszakállú herceg vára – 3D-ben / Magyar Állami Operaház
2011. szept. 15.
A már távozóban lévő vezetés utolsó, az éppen elhelyezkedő új garnitúra első produkciója lett Bartók A kékszakállú herceg vára című operájának újabb bemutatója. GÖRÖMBEY G. SZILÁRD ÍRÁSA.
Komlósi Ildikó és Kovács István
Komlósi Ildikó és Kovács István

Megkérdőjelezhetetlen látványosság, kísérletező hajlamot dicsérő, operáktól szokatlan technikai eredetiség, átmenetiség, végiggondolatlanság és a kozmikussá növesztett semmi jellemezte az idei szezon első premierjét.

Amikor az egyszeri székelynek egy ízben unokája megpróbálta elmagyarázni a LINUX-programozás lényegét és alapjait, az öreg annyival summázta az elhangzottakat: „Na, hát e’ mán hülyeség!” Pusztán feltételezéseink lehetnek, vajon hány ortodox operarajongó reagált hasonló tömörséggel, amikor hírét vette, hogy a dalszínházba beköltözik az ördögi 3D-technológia, ráadásul egy, a mindenkor gyanús amerikai szórakoztatóipar háza tájáról szerződtetett szakemberrel együtt. Igazság szerint, az előzetes várakozásokról jóformán semmit sem tudhattunk: se hangos hőbörgés, se fiaskót remélő somolygó kétkedés. Nagyobb tétekben ment mostanában a játék az Andrássy út környékén, így vagy az események nyomon követése és értelmezése kötötte le a még odajárók maradék energiáit, vagy az ötletgazdaként is jelenlévő, nagynevű mezzoszoprán elismertsége adott okot előzetes szép reményekre.

A hallgatást kedvükre értelmezhették volna bátorító beleegyezésnek is az alkotók, s akár a művet a feje tetejére állítva színpadra vihettek volna valami tőrőlmetszett, sosemvolt produkciót. Ezért ma már nem jár máglyahalál, sőt, a közönség egy része el is várja, hogy elgondolkoztassák, vagy legalább érzelmileg napokra-hetekre kitartó tartalékkal vértezzék fel. A Kékszakállú ráadásul értelmezésekben bővelkedő darab, s így aki veszi a fáradtságot, a vulgárpszichologizálástól a kozmológiai szimbólumok ecsettel és színekkel nem garasoskodó megfestésén át a hatalom ezer árnyalatának kidomborításáig terjedő skálából válogathat. (Bár kétségtelen, az utóbbi két, a lehetőségekkel bőven élő Bartók-bemutató sem volt kimondottan sikerült.) Az hosszas töprengésre ad okot és egyenesen rémisztő, ha ebből a bőségszaruból valaki épp a mű születésének centenáriumán húzza ki a markát üresen. A puszta látványosság, a szemnek vitán felül tetszetős, ámbár se füle, se farka vizuális hókuszpókusz méltán késztetné méltatlankodásra a megalkuvásra képtelen komponistát, még ha a rendező Caterina Vianello kétségkívül igyekezett is a közzétett szándéknak eleget téve megjeleníteni mindazt, amit az eredeti alkotói szándék a librettóban kötelező látványként megjelölt. Sorra tárultak fel a szobák, folyt a könny és a vér a kastély falán, bólogattak az ember nagyságú liliomok, mindez azonban megmaradt a gyakorta szöveghű ábrázolás szintjén, s csak elvétve igyekezett a zenével látványban is összhangba kerülve hiteles érzéki totalitást teremteni. Igaz, eme gyér alkalmak egyike-másika – kiváltképp a Könnyek tava – valóban ihletettre sikerült. A jószerével csak a fentiek mentén megfogalmazott, díszítő képeket felvillantó illusztrátori hevület hiába kezdte egy ponton, nehezen magyarázható csavarral a mindenség titkait fürkészni – a kiállítás impozánsnak bizonyult, de folytatás és szerves koncepciót teremtő elképzelés híján bukásra lett ítéltetve.

Az ötödik ajtó feltárulása. (Juhász Attila fotói.)
Az ötödik ajtó feltárulása. Fotó: Juhász Attila (A képek forrása: Operaház)

Az udvariasságot okkal mellőzve, elsőként a darab egyik kellemes meglepetéseként egyértelműen a címszerepet alakító Kovács István nevezhető meg, aki a hazai színpadoktól szokatlan módon, végre első szótól az utolsóig érthető magyarsággal, követhető módon énekelte végig karakterét. Mivel a rendezés aligha állította fejtörést okozó feladványok elé az énekest, erejét és tehetségét zömmel a szerep hangi megformálására fordíthatta, így a megváltást remélő fénytelen tépelődéstől a megváltoztathatatlant elfogadó, haragos megnyugvásig személyisége minden koloritját a közönség elé tárta. A Juditként fellépő Komlósi Ildikó szövegmondása messze nem volt arányban partnere előadásmódjával, s óriási dinamikával, „izomból” igyekezett a hősnő egyébként valóban szenvedélyes, ám 3 vagy még annál is több dimenzióval bíró alakját fejlődésre késztetni. Ha erre mentséget keresünk, a Győriványi Ráth György dirigálta zenekar bizonytalankodásból eredő túlhangsúlyozásai és botlásai éppen kéznél lévő magyarázattal szolgálnak.

Szándékosan került a recenzió végére Maurice Ravel bevezetőnek szánt Bolerója, amely mind az elképzelés, mind a látvány, mind a zenei megvalósítás szempontjából az értékelhetetlen kategóriába került. Balett mellé a szemet fogva tartó háttérábrázolást társítani nyilvánvaló botorság, azt pedig csak remélni lehet – sőt, megelőlegezve a bizalmat: tudható –, hogy a biztatóan kezdő, ám a kompozíció végére duhaj szüreti zenekarrá alakuló együttesnek, s a gikszert gikszerre halmozó rézfúvós szólistának nem mostani fellépése jelentette élete legjobb formáját.

Vö. Novotny Anna: "Hová, hová rejtsem…" 
Koltai Tamás: 3D Bartók + Ravel = Blöff 
Nyulassy Attila: Fantáziaerőszak 
Fáy Miklós: Kékszakáll 3 D-ben 
László Ferenc: Kitapintható 

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek