Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

AZ ÉJSZAKA, AMI DÉLELŐTT KEZDŐDIK

Színházak éjszakája 2016
2016. szept. 19.
Tizenkét órányi nonstop imprózás, nyilvános próbák, kulisszajárás, beszélgetések, előadások és tapsrend-turmix, amelyben Kulka Jánost újra a színpadon láthatta a közönség: ez volt az idei Színházak Éjszakájának néhány elkapott pillanata. KÓNYA RITA VERONIKA BESZÁMOLÓJA.
Színházak Éjszakája. Ez a két szó jó pár éve már csak a nevében jelent tényleges éjszakát, a programok zöme éjfél előtt véget ér. Persze, azért azt is tegyük hozzá, hogy sok helyszín már délutántól, egyes teátrumok délelőttől látogathatók. 
 
Így volt ez a Színművészeti Egyetemen is, ahol idén másodszor rendeztek rögtönző maratont. Az igazán elszántak még ebéd előtt beugorhattak improvizálni, vagy csak nézni a játszókat. A Várkonyi teremben ugyan hallani lehetett, ahogy az eső kopog odakint – ritka mostoha időjárás volt ezen a szombaton -, de igazából senki sem erre figyelt. Aki belecsöppent az Imprómaratonba, az garantáltan végigröhögte, meg szurkolta az abszurdabbnál abszurdabb helyzetkreálmányokat. Láthatta, hogyan válik húsz másodperc alatt a fiát bénán csajozni tanító apából menő reklámügynökség-tulajdonos, aki nem győz levakarni magáról egy gátlástalanul törtető jelentkezőt. Vagy azt, hogy hogyan kerülünk pillanatok alatt egy laktanya feszes parancs-világából egy általános iskolai órára. Vagy cukrászdából balett-terembe. Hogy hogyan lesz az idegesítően nyafogó kislányból buja szexdög, aztán aggódó anyuka. A résztvevők átlagéletkora… na, olyan idén sem volt. Viszont, akikkel én találkoztam, kivétel nélkül újráztak: tavaly már jártak itt, és függők lettek. Nagy tolongás és tömeg, ami esetleg megölhette volna az egészet, nem volt. Éppen elegen voltak, kellemesen elegen.
 
Horváth Mihály Gimnázium: Fuharosok, Trafó. Fotó:
Horváth Mihály Gimnázium: Fuharosok, Trafó. Fotó: Révész Róbert. Forrás: Thealter
A Trafóban a szentesi Horváth Mihály Gimnázium drámatagozatosai nyitották a délutánt, Esterházy Péter Fuharosok című művével. Itt már volt némi kavarodás az előtérben, hogy ki regisztrált előre és ki nem, de végül mindenki bejutott a Klub termébe, ahol vízcsobogás és három hason fekvő lány fogadott bennünket, arcukat elrejtette lelógó hajuk. A minimalista díszlet a pici játszótérbe maximálisan beleillett: a fehér leplekkel letakart háttér, a sötét lejtő, a faasztal, a piros lavór, minden. Esterházy archaikus nyelvezete, a néhol fizikai színházba ágyazott, balladai színezetű megrontás-történet, Zsófika – Kiss Helga – szisztematikus megszentségtelenítése, a három fiú – Pribelszki Norbert, Virág Barnabás, Baranyi Csanád (a tragikus véget érő Bolondka szerepében) – képviselte nyers férfierő brutális egyszerűsége, és a nők – Kovács Vecei Fanni, Lakatos Gabriella – “túl vagyunk rajta”-féle együgyű belenyugvása a fiatal játszók tolmácsolásában tökéletesen készítette elő az azt követő felolvasást. A szentesi diákelőadással ugyanis nem ért véget a nemrég eltávozott író előtti tisztelgés: az Ugorgyunk! Társulat szemezgetett Esterházy műveiből. A szentesi vonal itt is érvényes maradt: a társulat tagjai egykor mindannyian a Horváth Mihály Gimnázium diákjai voltak.
 
Elhagyva Ferencvárost, a Nagymező utcában felállított színpadon és kivetítőn az Operettszínház színészei szórakoztattak: volt műsor, musicalslágerek, meg nyereményjáték népes hallgatóság előtt, míg száz méterrel odébb – átverekedve magát a más apropóból lezárt Andrássy úton hömpölygő tömegen – a Radnóti repertoárjának ismeretéből vizsgázhatott a színházszerető. Köztük akadt olyan is, aki véletlenül szembesült azzal, hogy most van a Színházak Éjszakája, és ha már így esett, gyorsan szerzett egy karszalagot.
 
Radnóti Színház. Fotó: Gerencsér Anna
Radnóti Színház. Fotó: Gerencsér Anna
A Radnótiban nemcsak a már játszott darabok kerültek előtérbe: a küszöbön álló bemutató, a Vecsei Miklós Hasi nevével fémjelzett Bulgakov-átirat, az Iván, a rettenet című társasházi sci-fi próbájába is belenézhettünk. A zsúfolásig telt nézőtér ifj. Vidnyánszky Attila rendező instrukciónál jobban csak Petrik Andrea one-woman-show-ján szórakozhatott jobban. A rendező azt a jelenetet szedte ízekre, amelyben Anaida Mihajlovna, a filmszínésznő feleség bevallja urának, az időgépét buheráló Szergej Tyimofejevnek – Rusznák Andrásnak -, hogy mást szeret. A plakátnő, a "múvisztár" egoista manírosságát és a civil nő esendően esetlen gesztusait játszatta Petrikkel, hol gyorsabb, hol lassabb váltásokkal, sok-sok (el)túlzással. Étvágycsináló volt a javából, nem egy irányból hallottam a nézőtéren, hogy ott és akkor született meg az elhatározás: „ezt mindenképpen megnézzük majd”.
 
A Katonában a délelőtti mesélést – Kiss Eszter olvasott fel Roald Dahl A barátságos óriás című regényéből – szocio-program (egy hevesi községben indult civil felzárkóztatási projektről), majd pályaválasztási tanácsadás (öltöztető, ügyelő, színpadmester, kelléktáros és művészeti titkár témakörben) követte, de a nap fénypontja a rendhagyó tapsrend-antológia volt, a színház jelenleg futó – majdnem! – összes előadásából. Öltöztetői bravúr a javából. A három alkalommal lejátszott csaknem egy órát Kocsis Gergő mint játékmester vezette fel és tartotta végig kézben. A nézőtér tényleg alig pihenhetett, a tenyereknek legfeljebb a képzeletbeli függöny legördülte előtti egy-két perc adott nyugalmat, amíg a zárójelenetek utolsó mondatai elhangzottak. Egyvalaki miatt azonban, vöröslő tenyér ide vagy oda, egyértelműen a leghangosabban és legőszintébben szólt a taps: A nép ellensége tapsrendjénél – hónapok óta először – végre újra megjelent a színpadon Kulka János.
 
Katona József Színház
Katona József Színház
A tapsrend-repertoárból kimaradt többek között a Harper Regan kávékavargatós, pizsamás záróképe, a Részegek utolsó pillanatai és az Ahogy tetszik vad tánca is. De táncból azért így sem volt hiány, hiszen mi mással zárulhatott volna e rendhagyó "előadás", ha nem a Két Korea újraegyesítésének Szécsi Pál "Távollétére" rázásával. A nézőtáncoltatás ezúttal is megvolt, sőt, az utolsó taktusokra már az egész társulat a színen volt, öltöztetőstül.
 
A kulisszák mögé is beleshetett, aki akart, beszélgethetett alkotókkal, vagy „csak” elkaphatott egy-két előadást, egyetlen karszalaggal, egyetlen nap alatt. Hogy közelebb hozta a színház világához a nem színházfüggőket? Reméljük. Hogy tudott-e újat mutatni a színházba járó keménymagnak a Színházak Éjszakája? Reméljük. Hogy elrettentett-e bárkit is a további teátrumi vizitektől? Aligha. Úgyhogy jövőre, ugyanígy, ugyanitt. 

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek