Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

SZTÁROM A PÁROM

Rozsgyesztvenszkij és Posztnyikova a Zeneakadémián
2014. márc. 12.
Boldog mosolyok az arcokon – a kottapultok mögött és a nézőtéri széksorokban egyaránt. Gennagyij Rozsgyesztvenszkij és Viktoria Posztnyikova a Zeneakadémián, a Concerto Budapest hangversenyén. CSENGERY KRISTÓF KRITIKÁJA.
Gennagyij Rozsgyesztvenszkij és a Concerto Budapest
Gennagyij Rozsgyesztvenszkij és a Concerto Budapest

Megszoktuk már, hogy a Concerto Budapest hangversenyein világklasszis szólisták lépnek fel: olyanok, mint Gidon Kremer, Vagyim Repin, Khatia Buniatishvili, Jevgenyij Koroljov, James Galway, Evelyn Glennie. Így történt ez a zenekar legutóbbi estjén is, ezúttal azonban nemcsak a versenymű előadója volt nemzetközi mércével mérve csúcsteljesítményt nyújtó muzsikus, de a karmester is. A két művészt immár negyvenöt éve szoros kötelék fűzi egymáshoz: a májusban nyolcvanhárom esztendős Gennagyij Rozsgyesztvenszkij és a hetven éves Viktoria Posztnyikova 1969 óta házasok. Közös koncertjükön romantikus-posztromantikus műsor szólalt meg: Liszt Prométheusz című szimfonikus költeményét (1850/55) Rahmanyinov 4. (g-moll) zongoraversenye (op. 40 – 1926/28/41) követte, majd a szünet után ritkaság, Sibelius 5. szimfóniája (op. 82 – 1915/19) koronázta meg a programot.

Az idős kor nem feltétlenül hajlott: Rozsgyesztvenszkij szálfaegyenesen jár, az évek számát legfeljebb a lassabb léptek jelzik. Mindig is arról volt híres, hogy briliáns a manuális technikája (de nem öncélú és magamutogató, mint a Jurij Szimonové), hiba volna tehát azt hinni, hogy ezúttal azért vezényelt olyan takarékos és apró mozdulatokkal, szinte csak csuklóból, mert nem futja már többre az erőből. Nem, a koncert folyamán jó párszor meggyőződhettünk arról, hogy Nyikolaj Anoszov fia (aki hajdan, pályakezdőként azért választotta az anyai családnevet, hogy ne keverjék össze karmester édesapjával) milyen lendületes és energikus ma is: a kevés mozgás részben karmesteri krédójának része (emlékezhetünk erre régebbi koncertjeiről is), részben öregkori bölcsesség eredménye. Ha már a régi időkről esett szó: évtizedekkel ezelőtti Rozsgyesztvenszkij-fellépések egy, a mostaninál szikárabb, szárazabb muzsikus-egyénig emlékét hagyták maguk után, idős korára a maestro, úgy látszik, megszelídült, s ez gazdagabb érzelemvilágot és közlékenyebb muzsikálást hozott magával. Rozsgyesztvenszkij nem véletlenül működött a Nyugat számos nagybecsű zenekarának élén: valóban nagyon kvalitásos mester, lényegi mondandóval.

Liszt szimfonikus költeményét erőteljesen, tömbökben gondolkodva szólaltatta meg, a sűrű hangzásban, markáns ritmusokban, éles hangsúlyokban és a forma darabosságában a hős küzdelmes karakterének zenei kifejezőjét fedezve fel. Megkapó volt a mű végén, a liszti dramaturgia obligát trionfo-szakaszában a fúvósok fényt árasztó hangzása. A Rahmanyinov-versenymű kíséretében a zene képlékenysége és színgazdagsága ragadta meg Rozsgyesztvenszkij képzeletét, Sibelius Ötödikjében pedig a természetpoézis, melynek itt-most nem pasztelles-lágy, hanem dús, indulatos, szenvedélyes válfajával szembesülünk. Ennek megfelelően az 5. szimfónia legjellemzőbb zenei megnyilvánulási formája Rozsgyesztvenszkij mindig pontos pálcája alatt egyfajta robusztus erő volt – no meg a telt szimfonizmus hangzásmámora. Emellett meg kell emlékezni a megkapóan szép Andante moderato középtételben a szaggatott alaptémát kísérő vonós pizzicatók költői kivitelezéséről, és persze a finálé (Sibeliusra máskor is jellemző) repetitív technikájában rejlő makacs-mágikus monotónia méltó kiaknázásáról, mely a mű végének diadalmas apoteózis-hangjához is egyenes úton vezette el karmestert és zenekarát. Utóbbi a teljes hangverseny során mindvégig ünnepi formában játszott: a teremben érezni lehetett a lelkesedés elektromos erőterét, az örömöt és az odaadó rokonszenvet, amellyel a Concerto Budapest művészei teljesítették a nagy vendégmuzsikus kéréseit. Boldog mosolyok az arcokon – a kottapultok mögött és a nézőtéri széksorokban egyaránt. A műsor legvégén a szűnni nem akaró ünneplésre adott válaszként a karmester Liszt 5. transzcendens etűdjét, a Feux Follets-t vezényelte el – Weiner Leó hangszerelésében.

Fotók: Concerto Budapest / Fejér Gábor
Fotók: Concerto Budapest / Fejér Gábor
Rozsgyesztvenszkij minden nagyszerűsége ellenére számomra a revelációt ezen az estén mégis Viktoria Posztnyikova játéka jelentette. Az ő művészete az elmúlt negyven évben valahogy elkerülte a budapesti hangversenytermeket – magam, ha emlékezetem nem csal, most írok róla először kritikát. Pedig a méltóságteljes megjelenésű orosz matróna vérbeli nagyvad. Ha azt mondom, hogy hetven esztendősen kifogástalan technikával és páratlan állóképességgel játszik, semmit sem érzékeltettem a jelenségből. Óriási erő és határozottság feszül a játékában, mind hangszeres, mind zenei értelemben. Billentése, dallamformálása minden motívumnak, frázisnak jelentőséget ad. Szenvedéllyel zongorázik, de soha sem lépi át a jó ízlés határát. Csodálatra méltó, istenáldotta arányérzékkel úgy megy el a végletekig, hogy soha nem túloz. Páratlanul virtuóz, de a teljesítményre ügyet sem vet – az egyszerűen nem érdekes. Rahmanyinov az érdekes, a mondandó, az egyesülés a mű szellemével, a csoda, amellyel Posztnyikova teljes lényét átadva azonosul. Ezt jelezte a ráadás is, a cisz-moll prelűd (op. 3, no. 2) döbbenetes drámaiságú előadása, amely után a művésznő végtelennek tűnő misztikus csendet tartott ki, a közönség pedig megbabonázva és lélegzetvisszafojtva követte a művészt a lassan megsemmisülő záróakkord túlvilági szférájába. Nálunk a többség nem ismeri Posztnyikovát, pedig óriási előadó, aki, csak mellékesen jegyzem meg, hajdan Menuhinnal turnézott. Megindító volt tapasztalni az idős orosz művészházaspár közös muzsikálásában az egymás iránt érzett mély megbecsülés, tisztelet és megértő szeretet jeleit. 

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek