Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

NEM FÉLÜNK A KONTRASZTTÓL

Plastic Septet: Horror vacui / BMC Records
2008. aug. 13.
A lemezcím értelmezése mintha ugyanarra a srófra nyílna, akár a formáció neve: ennek a telt hangzású, intellektuális igényességében kiemelkedő, elég nagy zenekarnak az ürességtől semmilyen értelemben nem kell tartania. ZIPERNOVSZKY KORNÉL ÍRÁSA.

A Plastic Septet előfutárának a Plastic Ohara együttes tekinthető, amelynek megszűnése után a két vezető egyéniség továbbra is együtt gondolkodik. A csapatból többen már diákkorukban együtt zenéltek; a számok többségét jegyző Váczi Dániel (szaxofon) és a másik alapító és zeneszerző, Brezovcsik Gábor (gitár) eközben saját nevük alatt is működtetnek zenekarokat. A szólamokat a kortárs zenére nyitott, fiatal, de már elismert szólisták viszik. Váczi a magas hangú szopraninón játszik, és vezeti a fúvósokat (Lukács Gábor altszaxofon, Nagy Balázs tenorszaxofon, Ablonczy Keve basszusklarinét), akiknek hangzása a World Saxophone Quartetből, David Murray egyéb felvételeiből, és más jazzkísérletekből merít, mindezzel együtt erősen klasszikus ihletésű. Nagy Péter bőgős meg a sok zenekarban szívesen látott dobos, Mohay András afféle hidat töltenek be ritmusszekcióként, mert Brezovcsik nem hozzájuk sorolható, hanem önálló szólamként vesz részt az alkotásban. Érdekes módon a két vezető szólista főleg egymás szerzeményeiben kap ilyen szerepet.

A zenekar – a neve által keltett asszociációkkal szemben inkább – egyfajta organikus felfogáshoz áll közel, egy korábbi kritika (H. Magyar Kornél) éppen a mainstream alternatívájaként írja le zenéjüket, hangsúlyozva a különbséget az alternatív megjelöléssel szemben. Nem tájolhatók általában be azon az alapon, hogy a kortárs zenéhez vagy a jazzhez állnak közelebb – legfeljebb csak egyes számokra vonatkoztatva.

plasticA lendületes nyitány minden bizonnyal Sztravinszkijra utal, ahogy tették ezt Lukács Miklós és Szakcsi Lakatos Béla is (Check it out, Igor! címet adva) káprázatos improvizatív duólemezükön, amely ugyancsak a BMC büszkesége. A harmadik számban már szügyig benne járunk a kombinatorikus, kockadobásos, poszt-repetitív dolgokban, a két pólust alkotó gitáros és a fúvóskar (amelyik viszont sokszor bontja ki fúgaszerűen saját szólamát) egymásnak ping-pongozzák a téma-labdát. Ez a hatperces darab is tempóváltásokra és belső tételekre oszlik, nyugodtabb része, óriási szünetei magukban is erősen kontrasztosak.

A Camino (a második tracktől kezdődően) nem egymás után felhangzó tételei négy variációt adnak egy négysoros témára. Az elsőben pregnáns a vendégként szereplő marimbás (Fábry Boglárka) jelenléte, a másodikban Brezovcsik játszik szólót, a harmadikban a dob fűti fel az indulatokat egy pofára ejtő interruptusig, a negyedikben a téma saját melléktémájába csap át, a marimba is visszatér és a páratlan ritmus is megnyugszik. De aki esetleg célba érő zarándokútra gondolna, annak szöget üthet a fejébe a dominánson nem is befejezett, inkább abbahagyott záródarab. Persze egymásután meghallgatva eléggé másképpen hat a négy variációs tétel, mint így, mert a lemezen „szétszórva”, ismétlő, összetartó, összekötő funkciót tölt be.

A másik szvit, a Mad (Madarász Ivánnak dedikálva) dodekafon részei viszont sorrendben kerültek a lemezre, sőt a tételek többnyire egymásba érnek. Inkább visszafogottan indul, a második részben hagyományosabb, flamenco-ízű gitározás is felcsendül, de a harmadik tétel basszklarinét ostinatója felhozza a zenekart a csúcspontra, egy pompás unisonóra, amelynek lecsengésével újabb vizekre evezünk a záró tételben. Szaggatott, staccatóra épülő dallamfoszlányok, szinte sosem önállóan, csak tuttiban érzékelhető nagyobb ívű dallamok. Azért így is erősen fragmentáltnak láttatják a világunkat. Ez a darab is nyitott mű, a befejezése zenei értelemben egyáltalán nem hagyományos. Ugyancsak egy-két szvinges ritmusbetét színesít olyan darabokat, mint a Mostly Harmless, ezek a lemez legjobb pillanatai.

A darabok nem könnyen adják át magukat a befogadónak, de annál inkább élvezetet okoz a szerkezeti, hangzásbeli, ellenpontozott és variációs elemeket felfedezni, ahogy a hallgató alaposabban megismerkedik a zenei anyaggal. Mintha a szerzők legnagyobb kedvüket a kontraszt minél változatosabb zenei és hangszerelési kifejezésében lelnék. Ehhez határozottan ellenjavalt a fejhallgató – ez a zene annál sokkal nagyobb teret kíván. Rejtélyes módon a lemez második fele – talán a tempók teszik – engem sokkal jobban meggyőzött, mint az első, pedig a két zeneszerző szinte szabályosan osztozik az egymás utáni számokon. Bár a számok többsége igazán játékos, mint már a címében is poén Bill’s Holiday, ez a legváltozatosabb darab a jazz felőli térképszelvényen, valami hiányérzetem azért maradt, és azon veszem észre magam, hogy bele-belekapok egyes számokba, hogy megtaláljam, ami a legjobban tetszett az albumon, és ahhoz viszonyítsam a többi, kevésbé átütő részt. Ugyanis nem mindig érzem, hogy az a variáció, ami felhangzik, szükségszerűen úgy és akkor kell megszólaljon. Persze tudom, hogy a Septet esztétikai céljaitól az ilyesmi igen távol áll, ha egyáltalán valamit mimetizálni akarnának, az legfeljebb a világ esetlegessége lehetne. Csakhogy a korszakalkotóan nagy, modern művészetnél azért szokott lenni olyan érzése az embernek, hogy ez a véletlen már nem véletlen.

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek