Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

HEGY, MOHAMED 1. rész

Gázmúzeum, Országos Műszaki Múzeum / Múzeumok Őszi Fesztiválja
2008. okt. 28.
Az első meglepetés akkor ért, amikor láttam, hogy milyen kevesen látogatják a Múzeumok Őszi Fesztiválját. A második akkor, amikor kiderült, hogy még a legspeciálisabb múzeumok is mennyire felkészültek a természetes emberi és gyermeki kíváncsiság kielégítésére. RÁDAI ANDREA BESZÁMOLÓJA.

Múzeumpedagógia az Országos Műszaki Múzeumban
Tárlatvezetés gyerekeknek az Országos Műszaki Múzeumban

A Múzeumok Őszi Fesztiváljának fő szervezője – akárcsak a Múzeumok Éjszakájának és Majálisának – a Múzeumok Mindenkinek Program, mely 2003 óta kezdeményezi és támogatja a múzeumok látogatóbarát arculatának kialakítását. Így kézenfekvő, hogy a fesztivál a Múzeumpedagógiai Évnyitóval vette kezdetét; a programsorozat egészét tekintve tehát kiemelten fontosak az interaktív módszerek és a látogatókkal, főleg a gyerekekkel való együttműködés szempontjai.

Zenélő album a Műszaki Múzeum gyűjteményéből
Zenélő album a Műszaki Múzeum gyűjteményéből

A fesztivál keretében négy budapesti múzeum négy programján jártam. Mivel az ország 110 múzeumában több száz program várta és várja az érdeklődőket, túrám korántsem nevezhető reprezentatívnak, de azért minimális tanulságok levonására elegendő. Azt is hozzá kell még tennem, hogy kifejezetten olyan múzeumokat választottam, melyeknek, gyűjteményük sajátságai folytán, az átlagosnál nagyobb erőfeszítést kell tenniük a nem szakmai közönség becsalogatására. Mindezek ellenére letaglózott a nyüzsgés hiánya: az általam megtekintett programokon a látogatók száma (engem nem számítva) a nulla és a kettő közötti intervallumban mozgott.

A Gázmúzeum épülete a Köztársaság téren
A Gázmúzeum épülete a Köztársaság téren

A szervezők általában igyekeztek meggyőzni arról, hogy más programjaikon hemzsegnek a látogatók, és hogy ez a mostani alkalom csak valami gonosz véletlen műve lehet, de az a gyanúm, hogy a nem megfelelő marketing is közrejátszhatott ebben. Itt van például a fesztivál honlapjának programfüzete, ahol kizárólag vagy városra, vagy programtípusra (melyekről viszont sehol nem találni leírást), vagy időpontra (és konkrét múzeumokra nem) lehet keresni. Ami mondjuk Putnok esetében nem okoz különösebb nehézségeket a honlapra tévedő szörfözőnek, ám ha valaki kifejezetten Budapestre kíváncsi, több mint kétszáz program között kell bogarásznia. Az is rejtély számomra, hogy a sok, hétköznap délelőtti programnak ki lehet a célközönsége: munkanélküliek, kisgyermekes anyukák, a múzeum időpontjaihoz alkalmazkodni tudó iskolás csoportok? Ráadásul az is eltántoríthatja a hezitáló érdeklődőket, hogy a programok nagy részére be kell jelentkezni, gyakran telefonon, többszöri próbálkozás után. 

Pedig maguk a programok több érdeklődésre tarthatnának számot. Még akár az olyan kuriózumnak számító helyszínen is, mint például a Gázmúzeumban, mely a gázvilágítás és -fűtés történetét (szebbnél szebb kandelábereket, csillárokat, vízmelegítőket, kandallókat) és a városi gázt kiszorító földgáz elterjesztésének korabeli propagandáját mutatja be. Eredetileg az Építészet a Józsefvárosi gázgyár telepén című programra jelentkezem be, ehelyett azonban más időpontban a múzeum munkatársa, Gulyás Péterné tart tárlatvezetést. Lenyűgöző az a büszkeség és szeretet, mellyel a szinte gyermekeinek tekintett múzeumi tárgyakat körülveszi. De nemcsak lelkesedése érdekes, hanem történetei is, például arról, hogy a Károlyi Palotában tartott többezres látogatottságú főzőversenyekkel, -tanfolyamokkal és mintakonyhákkal hogyan igyekezett rávenni a Gázművek a gazdasszonyokat a takarékos gázhasználatra. 

A Mobileumban (Forrás: Országos Műszaki Múzeum)
A Mobileumban (Forrás: Országos Műszaki Múzeum)

Az Országos Műszaki Múzeum bizonyára a laikus közönség és a gyerekek felé igyekezett nyitni, amikor meghirdette a Múzeumi pletyka című programját, melynek keretében a „hóbortos múzeumőr” kizárólag azokról a tárgyakról mesél, melyekhez kalandos történetek fűződnek. Borók Zsuzsa szerencsére gyerekekként bánik három felnőttből álló csoportunkkal: profi módon bújik bele a hóbortos múzeumőr képébe, aki a pletykákat állítólag a Weöres Sándor-versben etyepetyéző Kati nénitől hallotta. Legalább némi ízelítőt kapok a múzeumpedagógiából, s műszaki tudásomat sem becsülik túl. Így tudhatom meg például, hogy amikor annak idején a 08-at tárcsáztam, egy végtelenített szalagról mondta be a gép a pontos időt, s hogy Magyarország egyik első számítógépe, a szobányi méretű, aranyozott díszítésű, valaha fegyveres őrök által vigyázott Ural 2 körülbelül egy mai számológép teljesítményére volt képes. Bekukkantunk a nyáron megnyílt Mobileumba is, mely a múzeum sikertörténetét fémjelzi: a forgatható kallantyúk és a „hozzányúlható” propellerek világában játszva tanuljuk a cséplő- és szivattyúgépek, repülőgépmotorok működésének alapjait.

Lm. kovácsy: A régi kék láng (Gázmúzeum)

Kapcsolódó cikkünk:
Rádai Andrea: Hegy, Mohamed 2. rész / Hadtörténeti Múzeum, Mezőgazdasági Múzeum
Kovács Bálint: Úgyis jönnek? / Múzeumpedagógiai Évnyitó – Iparművészeti Múzeum
Kovács Bálint: Akár Indiana Jones / Magyar Nemzeti Galéria, Országos Műszaki Múzeum

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek