Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

GÖDÖRBEN AZ ÉPÍTÉSZET IDENTITÁSA?

Emerging Identities – EAST! / Gödör Klub
2009. febr. 16.
Építészeti kiállítást méltatni roppant hálátlan feladat. Ennél már csak egy dolog lehet reménytelenebb: építészeti kiállítást rendezni. ZÖLDI ANNA KRITIKÁJA.

Mintha attól várnánk katarzist, hogy verbálisan ismertetjük Mozart Don Giovanniját, ráadásul kézjelekkel, halláskárosultak számára. De amilyen reménytelen, olyan szép kihívás, próbálkoznak is vele sokan. Legutóbb a Gödörben, az Emerging Identities – EAST! című vándortárlat kísérelte meg a lehetetlent.

Emerging identities a Gödörben
Az Emerging Identities – EAST! kiállítás részlete a Gödörben

A tárlat és a kezdeményezés szellemi atyja német: Kristien Ring a Deutsches Architektur Zentrum (DAZ) igazgatója. Olyan anyagot kívánt összeállítani, amely az Európai Unióhoz a közelmúltban csatlakozott közép- és kelet-európai országok építészetét demonstrálja, mégpedig kifejezetten a fiatal generáció munkáin keresztül. Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország húsz évvel ezelőtt még egy jól körülírható, a nyugatitól végletesen és végzetesen különböző struktúra részeként működtek, nagyjából azonos feltételekkel. A rendszerváltásnak nevezett megváltást ígérő fordulat mindenütt gazdasági fellendüléssel kecsegtetett, aminek egyenes következményeképpen az építési kedv, s ezzel együtt az építészet színvonala is meredeken emelkedni kezdett, integrálva persze a boldog Nyugat eredményeit. Izgalmas végeredményt ígér tehát, ha megvizsgáljuk, hogy az amúgy teljesen eltérő helyi potenciállal rendelkező, hajdan mégis egyöntetű massza milyen egyedi formációkat öltött.

A kiindulópont, az összevetés viszonyítási pontja Berlin, mert – ahogy a kiállítás katalógusának előszavában a kurátor megfogalmazza – bár ott már régen lefutott a konstrukciós boom, és a fiatal építészek más kihívásokkal néznek szembe, mint keleti kollégáik, Berlin mégiscsak az a város, ahol a Kelet-Nyugat közötti párbeszéd értelemszerűen megindulhat.

Tablók a kiállításon
Tablók a kiállításon

Nem szorul magyarázatra, hogy az országról országra vándorló anyag létrejötte mit jelent a fiatal építészek számára. Bármilyen magasztos művészetről legyen is szó, Mammon foglyaként vergődik a derék alkotó, hiába feltett szándéka, hogy Istent szolgálja. Annál örömtelibb viszont, hogy egy neves intézmény a kelet-európai folyamatok bemutatásakor nem sztár-irodák és vezető tervezők munkáit válogatta össze, hanem a nemzetközi szaksajtóban kevésbé, vagy egyáltalán nem publikált munkákon keresztül kísérli meg az azonosságok és különbségek feltárását.

A felsorolt országok fiatal tervezői közül a német kurátor helyi szakemberek segítségével válogatott. Az országonként összeállított tablók egységes szemléletet tükröznek: az általános bemutatkozás mellett a fővárosok építészete kap nagyobb hangsúlyt. Az összefoglaló bemutatkozáson kívül az érdekesebb, kiemelkedően színvonalas munkákat külön posztereken láthatjuk. A tablók alján a meghívott építészek kedvenc épületei, mondhatnánk példaképei is helyet kaptak. A kiállításhoz katalógus készült angol nyelven, ebben a tablók anyagán kívül rövid tanulmányok segítik az adott országban zajló folyamatok megértését. Mely segítségre a helyszínen nemigen számíthat a bámész érdeklődő, hacsak nincs olyan szerencséje, mint nekem, hogy szakavatott idegenvezetőt kap a magyar anyag pátyolgatója s egyben a katalógus bevezető tanulmányának írója személyében.

Wesselényi–Garay Andor (WGA), az Átrium magazin főszerkesztője bábáskodott a hazai fiatal építészek reprezentatív bemutatkozásának megszületésénél. Úgy véli, a kiállított munkák nem a kortárs magyar építészet egészét reprezentálják, ugyanis a sajnálatosan kisszámú, és ritka kivételként értelmezhető progresszív alkotások kerültek a tablókra. Az összehasonlító vizsgálat bárkit meggyőzhet: e munkák valóban megállják a helyüket a nemzetközi mezőnyben, és szervesen illeszkednek abba a vonulatba, amely egyfelől az egyre plasztikusabbá váló építészeti formák irányába, másfelől az építészeti eszközökkel következetesen kifejezett gondolatiság felé tereli az alkotók fantáziáját. Köszönhető mindez a kiállítás koncepciójának, hiszen a német kurátor – uniós tagállamokról lévén szó – szándékoltan az egységet kívánta hangsúlyozni.

epiteszet tablo2A jól felismerhető azonosságok mellett azonban az alapos böngészés során markánsan jelentkeznek a helyi ízek is. WGA Magyarországot bemutató tanulmánya szerint: „A 19. század végétől kezdve a tégla használata folyamatos tradícióvá nőtte ki magát. Napjainkban ez a tendencia annyira szembeszökő, hogy egyenesen azt is állíthatjuk: a kortárs magyar építészet legjellegzetesebb vonása a látszó téglafelületek alkalmazása… Iskolák és stílusok teremtődtek, s eme stílusbeli és kulturális azonosság meghatározásához szükséges egy új fogalom bevezetése. Ez az új fogalom a ’Posztorganikus Építészet’ kategóriája.” Fentiek illusztrálásán túl a magyar anyag bőven tartalmaz kiváló épületeket: aggodalomra nincs ok, legalább építészeink együtt mozognak a világgal. Halkan jegyezzük meg, hogy az apró betűs részből kiderül: a többi ország fiataljai aránytalanul nagyobb számban tanulnak és végeznek külföldi egyetemeken, és ezek hatása, főleg a holland építészet és Rem Kolhaas munkásságának befolyása tagadhatatlan előnyökkel jár. Ehhez járul a skandináv országok hagyományos formakultúrája, amely az észt-lett-litván tablók láttán nem titkolt irigységgel töltheti el a hazai szemlélőt. Akárcsak az a játékos merészség, amely a 2005-ös Expo (Nagoya, Japán) lengyel pavilonjának alkotóit arra ösztönözte, hogy hajlított felületekkel burkolt épületük homlokzatát egy kosárfonó mester egyszerűen vesszővel befonja…

Mindenesetre a sok tabló izgalmas barangolásra invitál az építészet sokak számára ismeretlen világában. A kiállítás nyitónapján rendezett szimpóziumon minden országból bemutatkozott egy-egy iroda, így a szakma részletesebb képet kaphatott az unióhoz 2004-ben csatlakozott szomszédos- és a balti országok legfrissebb építészetéről. A kiállítást 2009. február 20-án a DAZ (Berlin), AzW (Bécs), CCEA (Prága), KÉK (Budapest) európai építészeti központok kerekasztal beszélgetése zárja.

Vajon ennyi szép és jó láttán miért mégis a cikket indító keserű sóhaj? Mi hiányzik az élménydús felfedezőúthoz? Elsősorban egy jó zseblámpa, mert érthetetlen okból a nyitott fórumnak szánt Gödör félreeső zugában berendezett kiállításon igencsak hézagosan működik a terem-világítás. A tablók eredetileg világító háttérre erősített fóliára készültek, de mire hozzánk érkeztek, megszabadultak e felesleges nyűgtől, és most csupaszon, hajdani fényüktől megfosztva lógnak a falon. Sanyarú sorsuk mégsem hatotta meg a Gödör üzemeltetőit, ők a mennyezetvilágítással spórolnak, és csak a véletlennek meg a helyszínen rakodó munkásoknak köszönhető, hogy fényárban fejezhetjük be a látogatást. A homály csak azért nem zavaró, mert nem ütközünk lépten-nyomon bóklászó érdeklődőkbe, mindössze egy további látogató zavarta meg az intim tárlatvezetést, aki katalógust keresett, és minő véletlen – nem talált. Az ugyanis Magyarországra nem jutott,

Fotó
Fotó: Szkárossy Zsuzsa

pedig a kiállított anyag mostani vizuális megjelenését tekintve inkább könyv formájában élvezhető. Kis képek a házakról, nehezen kibogarászható adatokkal és vonzóan intelligens, eltökélt, fiatal arcokkal filmszalag-szerűen összevágva: íme a múlt, íme a jövő. Ez a struktúra kézikönyvben, melyet időről időre elővéve, hosszasan forgatva tanulmányozhat az érdeklődő, kiválóan megállná a helyét. Vizuális impressziónak, pláne aha-élménynek azonban tökéletesen alkalmatlan, márpedig ezekben a házakban megvan minden, amitől egy jó fotó láttán leeshetne a nagyérdemű álla. A Gödörben szabadidejét töltő fiatalság pedig feltehetően nem rohan haza ész nélkül, hogy utánanézzen, hol is lehetne ezt a szép szakmát, az építészetet kitanulni.

Egy hallatlanul sok látvány-beli izgalommal kecsegtető műfaj esetében ez bizony nagy luxus, és arra enged következtetni, hogy az építészet interpretálása két dimenzióban – ha nem is lehetetlen, de – nagy körültekintést és szemléletváltást igénylő feladat. Az építészeti alkotás esetében a látvány közvetíti a gondolatot; senki sem marad érintetlen, ha belép egy középkori székesegyház kapuján. Magukat az épületeteket is a látványos bemutatás vinné közelebb a szemlélőhöz, s így a vállalt misszió: ebben az esetben az emerging identities – vagyis a sajátosságok és azonosságok felderítése – tananyag helyett élő valósággá, valódi élménnyé válhatna.
 
A kiállítás megtekinthető 2009. február 20-ig.

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek