Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

ÚRI HUNCUTSÁGOK

Az el nem vesztett, de megtalált képek – Roger Fenton / ELTE Egyetemi Könyvtár, Fotóhónap 2008
2008. nov. 24.
Roger Fenton azért hagyta abba 1862-ben a fotózást, mert már túl sok embernek volt gépe. A fotózás immár nem az úri réteg passziója volt, hanem a köznépé, melyhez tartozónak – ezek szerint – Fenton nem tartotta magát. KOLOZSI LÁSZLÓ ÍRÁSA.

Papp Júlia művészettörténész
Papp Júlia művészettörténész a Fenton-képekkel

Roger Fenton különleges úr volt. Fotómasináitól egyszer és mindekorra megszabadulva folytatta a félbehagyott jogi pályát, melyre a család is irányítani kívánta, holott ebben az időben már neves fényképésznek ismerték. Fenton arra törekedett, hogy elismertesse önálló művészetként a fotózást. Nem is csekély eredménnyel. Fotóin felismerhető nemcsak a németalföldi festészet, de a nagy angol zsáner- és tájképfestők, Turner és Constable hatása is.

Fenton 1819-ben, Manchester közelében született, apja vagyonos bankár volt. Az ifjú festészetet tanulni utazott Párizsba, olajfestményeit londoni képzőművészeti kiállításokon be is mutatta, jelentős művésznek mégis csak fotográfiái miatt ismerték el. Párizsban Gustav Le Gray műtermében tanulta meg, hogyan kell a fénnyel bánni, 1853-ban a Királyi Fotográfiai Egyesült alakításában is részt vett.

Roger Fenton: A balmorali kastély délről
Roger Fenton: A balmorali kastély délről

Tizenkét, eddig ismeretlen képe 2006 tavaszán a budapesti ELTE Egyetemi Könyvtár XVII-XIX. századi metszetgyűjteményének feldolgozásakor került elő. A lelet jelentőségét nem lehet vitatni. A képeket bemutató kiállítást konferencia is kísérte, melyen a metszettárat átnéző s a képeket ilyeténképp felfedező Papp Júlia nem egyszer kapta azt a kérdést, milyen érzés volt látni, hogy a fotók Fenton képei.

Cséka György – a metszetgyűjtemény gondozója – bemutatott egy olyan albumot, amelyhez hasonlóban a Fenton-képek is voltak. Áhítattal nyitotta ki, és mi, a fotótörténet iránt érdeklődők szájtátva néztük: a képek egyszerűen csak egy ilyen albumban lapultak háborítatlanul közel százötven éven át?

Hermaphrodita
Roger Fenton: Hermaphrodita madarat etet

Roger Fenton a korai nagy angol fotósok egyik legnagyobbja volt, híressé a krími háborúban készült képei tették. Az Egyetemi Könyvtár Dísztermében, ahol az ’el nem vesztett, de megtalált képeket’ kiállították, néhány vitrin készítőjük munkásságát igyekszik bemutatni. Előkerül itt Fenton életművének valamennyi szegmense: a csendéletfotós és a háborút fotózó ugyanúgy, mint az angol királyi család fényképésze, vagy a moszkvai és kijevi épületek érzékeny – az épületekről nemcsak történeti értékük miatt fontos képeket készítő – megörökítője.

A konferencián izgalmas és kevésbé izgalmas, illetve érdekes, de unalomba fulladó előadások követték egymást. Ray McKenzie Fenton skót kortársairól szólva a képeken látható Balmoral építéséről, illetve a királyi pár – Viktória királynő és Albert herceg – első udvari fényképészéről, George Washington Wilsonról is beszélt. A megtalált Fenton képek többsége ugyanis a királyi családnak a skót Balmoralban található rezidenciáját, illetve a kastély környékét, vadászokat a völgyben, a Dee folyó partját és a királyi pár védnöksége alatt megtartott braemeri összejövetelt mutatja. Balmoral védett terület, oda nem lehet úgy besétálni, mint a sok Fenton képen is látható Hampton Courtba vagy Windsorba.

Vadász Balmoralban
Roger Fenton: Vadász Balmoralban

A tizenkét előkerült kép majd mindegyike – két keleties hangulatú kép a kivétel – kapcsolatba hozható a királyi párral vagy Balmorallal. Két képen vadászok ülnek, egy csöndes patak partján, nyugodtan, merengve. Két képen a kastélyt látjuk. Az egyiken a braemeri összejövetelt: e szokás még napjaikban is dívik, a skót felföldön dudaszóval, rönkhajítással, kalapácsvetéssel ünnepelnek. A két keleties képen törökös ruházatban egy férfi illetve egy nő látható, a nő a fején korsót visz – ezek a legkevésbé eredeti képek (Fenton Pasa és bajadér sorozatához kapcsolódnak). A többnyire sópapírra készült fotók egymás felé fordulva tekinthetők meg az Egyetemi Könyvtár Dísztermében.

Az angol Fotográfiai Társaság első kiállításán Fenton vezette végig a királyi párt, sőt a királyi család életének bensőséges pillanatait is megörökítette, képei nem propagandaképek. (Érdekes, hogy a krími háborúban készült fotók viszont azok: egyik sem ábrázol véres csatajelenteket, egyiken sincsenek rajta a háború borzalmai, hiányoznak a hullák meg a sebesültek, képei egytől-egyig beállítottak – az első modern háborúról még nem modern szellemben tudósítanak…)

Roger Fenton: Ember és férfigorilla. Szkárossy Zsuzsa felvételei
Roger Fenton: Ember és férfigorilla. Szkárossy Zsuzsa felvételei

Azonnal feltűnik egy nem mellékes körülmény. Néhány képből ugyanis kettő van, ami rögtön felveti azt a kérdést, hogy ki lehetett a képek vásárlója, honnan származnak a fotók és hogy kerültek Magyarországra. Megdőlt az elmélet – legalábbis Kincses Károly véleménye ez –, miszerint a képeket gyűjtő vásárolta volna, bízva felértékelődésükben. A gyűjtőben sokan Vámbéry Ármint sejtették. A konferencián azonban egy hölgy – a közönség soraiból – szólásra emelkedett, és bár nem volt meghívott előadó, nagyon meggyőző elméletet mondott el arról, hogy elképzelhetőnek tartja: a képeket Éber Nándor kapta. A kalandos életű Éber 1848-ban a Szemere-kormányban vállalt feladatokat, Világos után emigrált. A Times magazint tudósította a krími háborúról, így ismerkedett meg Fentonnal. (Rejtjeles naplója, mely az Országos Levéltárban található, még feldolgozatlan. Garibaldi csapataiban is szolgált, részt vett Palermo felszabadításában, 1867-ben költözött haza.)

A most kiállított Fenton-képek nem mindegyike tartozik a legjobb Fenton-képek közé, de a jobbak, különösen a Balmoralban vagy a Dee folyó vad kanyarulatainál készült képek, mindenképpen megérdemlik a figyelmet. Ilyen jelentőségű fotótörténeti leletre még nem bukkantak a magyar könyvtárak történetében.

A kiállítás 2009. február 27-ig tekinthető meg.
Kapcsolódó cikkeinket és a támogatás adatait a Fotóhónap 2008 gyűjtőlapon olvashatják.

Vö. – kovácsy: Úri passzió

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek