Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

TÁLALVA

A Városháza Fórum / Tálaló – a KÉK új vitasorozata, 1. alkalom, Iparművészeti Múzeum
2009. márc. 25.
A Kortárs Építészeti Központ új programsorozatot indított: Budapest aktuális építészeti projektjeit az érdekeltek és érdeklődők közösen vitatják meg. A vidám össznépi csócsálásnak a találó Tálaló címet adták. ZÖLDI ANNA ÍRÁSA.

Az egyik meg nem valósult terv
Az egyik meg nem valósult terv

Mindjárt első alkalommal nagy falatot tűztek a vasvillára: az ideiglenesen kialakított Városháza park helyén építendő Városháza Fórum ügyét. Hogy miért is ügy ez valójában, arra a szakmabeliek kapásból tudnak válaszolni, a közvélemény számára azonban érdemes összefoglalni az eddig történteket. A pesti városháza jelenlegi épületének 300 éves története (bővebb információ itt), s magának az intézménynek költözködések sorával tarkított működése is hányatott sorsot mutat. Minden bizonnyal ezt elégelte meg a jelenlegi városvezetés, amikor elhatározta, hogy nagyszabású épületegyüttes létrehozásával kívánja demonstrálni: Budapest európai rangú főváros, amelynek szüksége van „dobogó szívre” – s a projekt imígyen Budapest szíve – Városháza Fórum névre kereszteltetett. A XX. század folyamán többször felmerült egy új épület létrehozásának igénye (az első pályázatot 1898-ban írták ki e tárgyban), születtek tervek is, de egyik sem valósult meg: a történelem viharai elsodorták a büszke identitástudattal együtt az álmot is. Most viszont úgy tűnik, merünk nagyot álmodni, dacára az ugyancsak sanyarú valóság ébredést sürgető lidércnyomásának.

Invalidus Palota
Invalidus Palota

Már az Invalidus Palota befejezését is a hajdani városfal Károly körút-menti maradványai akadályozták meg, s a műemlékvédelem azóta sem lett engedékenyebb. 1996-ban a Buvátiban indult egy Városháza projekt: a Zoboki Gábor vezette műterem feladata a városháza épületének teljes rekonstrukciójával egyidejűleg az egész tér átfogalmazása lett volna. A tervben a Károly körúti bazársor elbontása is szerepelt, a parkolási gondok megoldására pedig mélygarázst terveztek. Az akkori koncepció a jelenleg nem beépített területen parkot képzelt el, a városfal maradványait érdekes térelemként felhasználva, a funkciókat jórészt a föld alá telepítve. A nagyszabású tervből egyedül a bazársor elbontása valósult meg 2005-ben, s létrejött a Városháza Park, amelytől a Belváros lakói a városfejlesztési projekteket szívén viselő Studio Metropolitana felmérése szerint a mai napig sem szeretnének megválni, pálinka- és egyéb fesztiválok okán.

Amikor a Nemzeti Színház a Gödörbe süllyedt, a városatyák mégis úgy döntöttek, kulturális közparkból elég egy a város szívében, s a Városháza területének rendezése az épület Károly körút felőli bővítésével kívánatos. A 2006-ban lezajlott ötletpályázat már egyenesen Budapest szívét vette célba. A kiírás részben a Károly körút térségének kialakítására vonatkozott, s az eredmény kétségtelenné tette: itt park helyett térfalnak kell épülnie. A Budapest szíve program ezzel egyidőben célul tűzte ki a Belváros forgalmának csökkentését, élhetőségének radikális javítását, ámbár ezek mellett a szolgáltató, kereskedelmi, központi szerepek megőrzése, továbbfejlesztése természetes igényként élt tovább, belátható módon gyarapítva a fából vaskarika típusú problémák számát.

Egeraat terve
Egeraat terve

A Károly körútra kerülő épület-együttes tervezésére kiírt pályázat 2008-ban lezajlott (bemutatását ld. itt), méghozzá az építészek körében megszokottnál hangosabb viták kíséretében, sok kizárt értékes pályaművel, a projekt nagyságához mérten kevés pályázóval, külföldi érdektelenséggel. S pikantéria gyanánt: a győztes pályamű szerzője, az Erick van Egeraat Associated Architects budapesti irodája mindjárt másnap csődbe ment, kifizetetlenül hagyva számos alkalmazottját, bizonytalanságba taszítva a beteljesülésre áhítozó városatyák és -anyák elszánt csapatát.

A konferencia
A konferencia

Hát ebből állt össze a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) menüje. Az izgalmas alapanyagot a pódiumra kiültetett érdekeltek és megmondóemberek hozzászólásai fűszerezték: Beleznay Éva, Budapest megbízott főépítésze, Erick van Egeraat építész, Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke, Fegyverneky Sándor országos főépítész, a tervpályázat zsűrijének társelnöke és az ingatlan-beruházás oldaláról Michael Smithing, a Colliers International Hungary ügyvezető igazgatója. Az ő olykor sistergő összecsapásuk s a vitát moderáló indexes újságíró, Miklósi Gábor csípős adogatásai azonban végül a vártnál szokványosabb élménnyel ajándékozták meg a népes hallgatóságot. Az Iparművészeti Múzeum aulájánál színvonalasabb helyszínt nehéz lett volna elképzelni, s külön érdem, hogy a múzeum kereste meg a KÉK-et az ajánlattal, elismerve ezzel a központ tevékenységének nívóját.

És mégis: végül monológokat és monodrámákat hallottunk. Nem derült ki például, vajon jogos-e a vád, miszerint a városvezetésnek nincs igazi koncepciója a terület működtetésére vonatkozóan, hogy vajon megvalósítható-e a projekt PPP beruházásként, közpénz igénybevétele nélkül, hogy egyáltalán szükség van-e a Belvárosban efféle fórumra, sőt még az sem, hogy a csődbement iroda dolgozói reménykedhetnek-e fizetésben. Az Építészkamara elnöke – némileg meglepő és vitathatóan ízléses módon – félhavi fizetését ajánlotta tétként, arra fogadva, hogy a terv, sok más nagyratörő elképzeléshez hasonlóan a kukában végzi. Ezzel szemben meggyőzőnek tűnt, hogy a baljós és bizonytalan jövő elé néző terv építészeti minősége nem kérdőjelezhető meg. Egeraat a Martinelli-féle tér és tömegalakítást fogalmazta újjá, kortárs formanyelven, s a jelenlegi igényekhez igazítva megnyitotta az eredetileg zárt udvarokat a Károly körút és a Deák tér felől érkező közönség számára (ld. 3. kép) – szándéka szerint egy mindenki számára nyitott, valódi városi fórumot hozva létre, Budapest elevenen dobogó szívét. A vita résztvevői – részben a hozzájuk intézett kérdések által presszionálva – a maguk szempontjából vitatták a megvalósíthatóság kérdését, a humán vonatkozásokat némiképp figyelmen kívül hagyva.

Az Iparművészeti Múzeum aulájában minden hónap harmadik csütörtökjére tervezett vitaestek az egyszólamúság ellen veszik fel a harcot, s az összegyűltek nagy száma láttán mondhatjuk: sikerrel. A Tálaló további fogásait meglepetésnek szánják a szervezők; a következő alkalommal föltehetően a Budai várnegyed nevezetes projektje lesz terítéken.

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek