Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

LÓGNI A SZEREN

A kanyaron túl
2009. aug. 2.
Zülléstől a megváltásig. A Kanyaron túl egy pap és néhány drogos fiatal történetén keresztül mesél arról, hogy milyen, amikor a drog az isten. HUNGLER TÍMEA KRITIKÁJA.

kanyarontul dvdA drogfilm nehezen definiálható kategória. Egyes szakírók szerint tulajdonképpen nem is létezik, helyesebb volna inkább drogokkal foglalkozó filmeket emlegetni helyettük, melyek közé ugyanúgy besorolható a terjesztői hálózatot, a drogbárók világát bemutató mozi (Traffic, Fűbenjáró bűn vagy a Showtime szenzációs sorozata, a Spangli), mint a szerencsétlen narkósok kálváriáját feltáró alkotás (Rekviem egy álomért, Trainspotting, Candy). „Magyar drogfilmről” sokáig még csak nem is beszélhettünk – a narkós (aki – miután az igazi kábítószer nem jutott be az országba – „csupán” szipus volt) dokumentumfilmekben bukkant fel (Rocktérítő; Úgy érezte, szabadon él), fikciós megjelenéséig majdhogynem az ezredfordulóig várni kellett (Cukorkékség, Felhő a Gangesz felett, Dealer).

Dér András mozija, A kanyaron túl a második „drogfilm” a rendezői pályán – az Árnyékszázadban (1992) egészen más megközelítésből kitért már a témára. Lévén a most DVD-n kiadott alkotás a jelenetválasztáson és a fotógalérián túl sajnos semmi extrát nem tartalmaz (pedig egy, a rendezővel készített interjú vagy a magyar droghelyzetről folytatott szakértői beszélgetés nagyon elkelt volna), marad nekünk a film a maga pőreségében.

Ami persze nem kevés – A kanyaron túl, ha nem is a legjobb „drogfilm”, amit valaha láttam, megállja a helyét még ma is, méltó emléket állítva két kiváló színészünknek, Bubik Istvánnak és Bertók Lajosnak. (Előbbi a mozi egyik főszereplője, József atya, utóbbi annak a kis közösségnek a tagja, mely a pap gyámkodását élvezve próbál megszabadulni a kábítószer fogságából). A történet szerint a Bubik megformálta pap sorra járja a város kórházait megmentendő, narkós lelkek után kutatva. Célja, hogy új életet kezdjen velük vidéken, közösen felújítsanak egy romos templomot, így számolva fel – a hiten és a munkán keresztül – a függőséget. A kábítószeres társaságból kiemelkedik az énekes-zenész Szilvi (Dér Denissa), akit ugyanúgy visszahúz a környezete, mint az atyát: mindketten változtatni szeretnének, de folyamatos támadások, értetlenkedések kereszttüzébe kerülnek.

Dér Denissa a filmben
Dér Denissa (jelenetkép)

A kanyaron túl a szentség és a bűn, a jó és a rossz között fennálló kettősségre és látszólagos ellentmondásra épül. A történetből fokozatosan kiderül: ezek a fogalmak nincsenek is olyan messze egymástól, a pap és a narkós között akad bőven hasonlóság (mindketten transzcendens, a valóságon túli élményeket élnek át; a szeretet iránti vágy vezérli őket). A két világ találkozása hol katartikus, hol erőszakos, hol reményteli, hol unott – attól függően, hogy a drogosok éppen milyen állapotban vannak. Egy mindenesetre bizonyos: a leszokás kínkeserves, és csak többszöri visszaesés, kitartó munka, teljes lelki átalakulás árán sikerülhet.

Dér Denissa kiválóan alakítja a narkomán lány szerepét: a szeme néha olyan üveges és kifejezéstelen, a mozdulatai olyannyira belassultak és gépiesek, hogy szinte meg is feledkezünk arról, hogy fikciót látunk. A kézikamera használata, a visszafogott színvilág, a természetes fények is a dokumentarista hatást erősítik – ha mindegyik narkós története más és más is, fejezeteiben, végkifejletében ugyanaz, vagy ahogyan azt pszichiáter-körökben mondják: „öreg alkoholista akad ugyan, öreg drogos azonban nem létezik”.

A kanyaron túl – mely miliőfestésében egy alternatív zenész szubkultúrának is emléket állít – mindenképpen olyan alkotás, melyet érdemes volt DVD-n megjelentetni. Belőle nem csupán az elveszett lelkeket, de segítőik kínjait, küzdelmeit, kétségeit és félelmeit is megismerhetjük.

Vö. Bori Erzsébet: Elhívó szavak
Drog és katolicizmus / Király András beszélgetése Dér Andrással 
Stőhr Lóránt: Üdvös szándékok 

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek