A rendezvény már komoly múlttal rendelkezik, és megérett néhány változásra is, ami üdítő színt adott az idén. A több helyszínen megvalósuló, szerteágazó programok okán lehetetlen mindenhol jelen lenni (és koherens napi összegzést írni): fejlett logisztikai készség szükséges ahhoz, hogy az ember a megfelelő pillanatban a megfelelő helyen legyen. Az időben érkezés stressze (valamint a színházi „sorszámpara”) a kezdő katlanozók betegsége. Tapasztalatból mondom, hogy az évek során át lehet értékelni a helyzetet, és kellemes, improvizatív programlátogatással is el lehet tölteni az időt.
![]() |
A megnyitón Bérczes László és Kiss Móni szokás szerint felidézték a fesztivál születésének pillanatát, köszöntötték a rendezvényeknek otthont adó falvak, községek polgármestereit, és idén először megemlékeztek a veszteségekről is; azokról a korábbi résztvevőkről, szervezőkről, önkéntesekről, akik az idén már nem tudtak jelen lenni. Színpadra lépett az egyik díszvendég, Udvaros Dorottya is, akit a születésnapján köszönthettek a katlanlakók. A programsűrűség miatt szokatlanul rövidre sikerült nyitány fontos epizódja volt idén is felhívni Törőcsik Marit, aki örömében elfelejtette ugyan hivatalosan is megnyitni a fesztivált („Milyen katlan is ez…?”), viszont többször is gratulált Udvaros Dorottyának a harmincadik (!) születésnapja alkalmából, és köszöntötte a résztvevőket. Cseh Tamást (a másik védnököt) ismét egy dallal idézték meg.
A megnyitó után Udvaros Dorottya Mégis szép című önálló estjét lehetett meghallgatni, hacsak az ember nem sietett az Örkény Színház Tóték című előadására. A teátrum az idei katlan másik fontos vendége, ezen az előadáson kívül az Örkény vurstlival, az Azt meséld el, Pista! című Mácsai-esttel, filmekkel, valamint az Anyám tyúkja című produkcióval vesz részt a fesztiválon. A Tóték egyébként – a színpadkép egyszerűségével, illetve a színészi játékra való szinte kizárólagos hagyatkozással – jó mezítlábas fesztiváldarab lehet, habár a százhetven perc a fülledt nagyharsányi tornateremben kissé emberpróbáló feladat (a színészeknek is).
![]() Bérczes László |
Az Ördögkatlan első napja afféle nulladik napként működik, a Nagyharsányon kívüli helyszínek (Kisharsány, Palkonya, a Vylyan terasz, Beremend) még készülődnek, csinosodnak, ám a központban már megnyílt az Árokpart Bár, ahol éjfélig lehet fiatal, feltörekvő zenekarokat hallgatni. A nyitó este, mint mindig, a Quimbyé, akik immár rutinszerűen pörgős, mintegy kétórás koncertet adtak a népes közönségnek. Kiss Tibiéken ugyanazt a (kissé öncélú, unalmas és megszokott) gyakorlottságot lehetett itt is érzékelni, amit már más fesztiválrészvételük alkalmával többen megjegyeztek. Átgondolásra érdemes, hogy a hagyományt megszakítva esetleg más, spontánabb módon lelkesedő és lelkesítő zenekar nyissa meg a fesztivált. Az előzenekar Manoya viszont – bár kétségtelenül nem bulimuzsikát játszik – kellemes meglepetést okozott azoknak, akik tényleg zenét hallgatni mentek a focipályára.
Szerdán aztán kinyitott a palkonyai Cifra Udvar gyerekeknek szóló bábelőadásokkal és házikoszttal, és a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészudvara is berendezkedett a Faluház udvarában (róluk a későbbiekben még szó lesz). Nagyharsányban megismétlődött az Örkény Vurstli, és kinyitott Beck Zoliék pólógyára. A Narancsligetben megtekinthetőek az Örkény Színház plakátjai és Bagossy Levente díszletmakettjei, Szikszai Rémusz és Szarka Zoltán fotókiállítása, Révai Sári fotói és Szvetnyik Kata festményei. Új helyszínként a Petőfi utcában spanyol és portugál gasztronómiai és kulturális programok várták az érdeklődőket.
A viszonylagos mozdulatlanságot látva második napi törzshelyünk Kisharsány lett, ahol több újdonságot észleltünk. A Mediawave műhelyeknek helyt adó Kovács Udvarház például jelentősen átalakult, és ezen a napon még csak a készülő dekorációt és installációkezdeményeket lehetett megnézni. A korábbi években ez a tér volt a rétegzenére és képzőművészetre érzékeny katlanozók kedvence, idén viszont egy új helyszín, a Szirényi-kert sokat alakított Kisharsány atmoszféráján. Mint kiderült, az új placc nem más, mint egy itt lakó önkéntesen felajánlott telke, amelynek egyik végébe koncertszínpadot, a másikba pedig cirkuszi teret alakítottak ki a szervezők. Utóbbiban a holland Cirque du Platzak Kermiz című, klezmer-punkkal kísért artistaprodukcióját lehet minden nap megnézni. Kisharsány egyik fontos szerdai vendége pedig Oláh Ibolya volt, aki Furák Péterrel való közös, zongorás estjét hozta el.
![]() Udvaros Dorottya |
Aki ismeri és követi Oláh Ibolya pályafutását, régóta vár arra, hogy a Megasztár óta saját útját keresgélő énekesnőnek végre kitalálja valaki azt a színpadi és zenei formát, világot, amiben jól érzi magát. Ez most mintha sikerülni látszana: a zongorakíséretes verzióra átírt saját számok, sanzonok, kuplék, Szenes Iván-, Katona Klári- és Cserháti-dalok jól működnek a produkcióban. Ibolya – bár kissé nehezen sikerül feloldódnia – a gyerekkoráról, az életéről is mesél kicsit, és nehéz eldönteni, hogy a szöveges betétek improvizatív jellegűek vagy valamelyest dramatizáltak-e. Mindez az est egészére is igaz, végig a spontánnak ható rögtönzés és a tudatos koncentráció határán egyensúlyozunk, ettől az előadás könnyed és szórakoztató, és nem annyira professzionálisnak ható. Éjszaka a szintén örök vendég 30Y játszik a nagyharsányi focipályán, kémeink jelentése szerint sokkal színvonalasabban, mint a Quimby. Arról viszont még saját szemünkkel győződhettünk meg, hogy előzenekaruk, a Szabó Benedek és a Galaxisok megérdemli a figyelmet. Hazafelé a faluközpontban a fehér házfalak mentén még elkapjuk a Bandart Dancing Graffiti című performanszát, ami a digitális képzőművészetet és a kortárs táncot ötvözi.
A harmadik napon a palkonyai faluházban a HOPPArt Társulat Ibusár című előadását lehetett megnézni a faluházi előadóteremben. Kiss Diána Magdolna és Friedenthal Zoltán feledtetni tudják a hőséget, a dalokból, áriákból, szerelmi kettősökből, rap-betétekből kibontakozik a habos-babos, átironizált operett-világ, a tér szűkössége miatt a nézők maximálisan bevonódnak Sárbogárdi Jolán lányregényébe. A Parti Nagy Lajos-féle sajátos nyelv énekelve is tökéletesen működik.
Délután Kisharsányban lép fel a fesztivál immár szintén állandó vendége, a k2 Színház, akik a tavalyi Nagyharsányi menyasszony után most a Kisharsányi vőlegény című helyben készült előadást mutatták be egy helyi ház almalugasában. A nagytótfalusiak és a kisharsányiak helyi ellentétéből lassan kibontakozik az 1950-es évek világa, ahol komikus, harsány és iszákos József-napi köszöntésnél, a báty és a vőlegény kakasviadalánál sokkal komolyabb dolgok is történnek. A „mi Józsink” agyonüti a kisbírót egy fejszével, és ebből kibontakozik a magyar történelem sötét múltja, Recsk, Szibéria és az ávós fekete kocsik világa. A produkció ügyesen használja a kisharsányi nyelvi regisztert, amiben a szilvapálinkát fosónak, a névnapi köszöntést kvaterkának nevezik. A dramaturgia helyi történetekből áll össze, Fábián Péter és Benkó Bence rendezők jó érzékkel vegyítik a népi humort a tragédiával. A nézők jelentős része helybeli, ezért a közönség egészének külön performansz az, ahogy ők reagálnak a saját történeteikre és karaktereikre.
![]() Fotók: Mihály László |
Kilenc órakor Beremenden, a rendezvény legimpozánsabb komolyzenei helyszínén Ránki Dezső és a Hungarian Studio Orchestra játszott Beethoven és Csajkovszkij-estet Dinyés Dániel vezényletével. A klasszikus zene harmadik éve része a fesztiválnak, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend, talán azért is, mert ez az egyetlen rendezvény, ahová külön is lehet jegyet váltani. (A Megbékélés Kápolna alá épített nagyszínpadot más napokon is kihasználják zenei rendezvényekre.) A helyszín sajátos hangulatot ad a klasszikus hangversenyeknek, és a szervezők szándéka, miszerint családi programként szeretnék népszerűsíteni a klasszikus zenét, tökéletesen megvalósul. A réten, ahol huszonévesek alszanak a szalmabálákon, gyerekek szundikálnak plédeken, kamaszok (a zenét csak fél füllel hallgatva) nyomogatják a mobiltelefonjukat, nyugdíjasok ülnek kempingszékekben, mozdulni sem lehet.
A napot a Budapest Bár (feat. Bangó Margit, Kossuth-díjas művész) zárja a nagyharsányi focipályán. A zenekar (ami ez alkalommal Németh Jucit, Rutkai Borit, Kollár-Klementz Lászlót, Mező Misit hozta magával) mindent bevet a közönség megmozgatására. Habár fesztiválokon éjfélkor már szinte minden mindegy, mégis egy-két pillanatra felvetődik a gondolat, hogy a minőség nem műfajfüggő. „Kapd elő az ördögöd” jeligére itt is elhangzik néhány ördögös dal, Kollár-Klementz közreműködésével még az Ezt is elviszem… című Erdős Virág slágert is meghallgathatjuk, mintegy pótolva az idén sokak által hiányolt Rájátszás koncertet. Mindegy, ami idén van, azt visszük el magunkkal.