Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

ÉRZÉKENY VISZONYOK

7. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál 2010
2010. nov. 11.
Széles látószöggel, igényesen válogatott magyar és nemzetközi panorámával, minőségi munkákkal és kiemelkedő filmes pillanatokkal zajlott le a 7. Verzió Fesztivál. RUPRECH DÁNIEL ÖSSZEFOGLALÓJA.
Amikor a kamera egyszer csak láthatatlanná válik, szinte megszűnik a közvetettség érzése a néző és az előtte zajló események között (a voyeur-pozíció tökéletesedik), és olyan valóság bomlik ki a képeken, melyre az életben ilyen koncentrációban nem, csak egy konstruált összefüggésrendszerben lehet példa. Ilyenkor a dokumentumfilm túllép informáló és értelmező feladatain, hogy valami egészen különlegeset hozzon létre. 
3 esküvő
3 esküvő
Ennek szép példája a 3 esküvő című film Kis Anna rendezte epizódjának (Házi paradicsom) egy snittje: az asztal két végén ülő pár jelöli ki a szimmetrikus, mozdulatlan nagytotál keretét. Egy elhangzott szó feszültséget teremt, de a kép meg sem moccan, a stáb, a kamera felszívódik, a néző pedig kényelmetlen helyzetbe kényszerül, amiért a két hős ennyire közel engedi őt magánéletükhöz. Csak egy film beállításaként, a többi jelenet viszonyában éri el igazi hatását a képsor, amit fokoz dokumentum voltának hitelessége. A Nairobi Rómeo és Júlia egy-egy jelenete hasonló témában szintén törekedett súrlódásoktól sem mentes, érzelmektől feszülő képek rögzítésére, mégsem sikerült ugyanazt az intimitást megragadnia. Valószínűleg a törekvés eltúlzása miatt: szereplői a kamera jelenlétét nem tudták elfeledni, alkotói pedig elbújtatni.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) Jogtalanul című filmjében (rendező: Takács István Gábor) egészen különös a valóság és a kamera viszonya. A film nem céllá, hanem eszközzé válik, ahogy rendezője is fogalmazta. A kamera, bár látszólag csak dokumentálja a cigányokkal szemben fellépő rendőrök magatartását, mégis – csupán jelenlétével – alakítja a körülmények menetét, visszafogja az amúgy gyakori túlkapásokat. A TASZ filmjét nehéz lenne esztétikailag megítélni, ám ha a dokumentumfilm társadalmi szerepét nézzük, elsőrangúan teljesít. Azoknak az embereknek válik kommunikációs eszközévé, akik eddig nem tudták hallatni hangjukat. Éppen ezért a Jogtalanul bemutatási tere már nem a moziterem, hanem az internet, műfaja pedig valahol a dokumentumfilm és a filmdokumentumból álló és kommentált füzér között áll.
Eltitkolt évek
Eltitkolt évek
A dokumentumfilm egy másik nagy pillanatává az a szituáció képes válni, amikor a riport alanya a filmezés teljes tudatában elhagyja az akaratlanul is megjátszott pózokat, egyszer csak megnyílik, miközben tisztában van vele, hogy amit föltár, azt nemcsak az előtte lévő stábnak, de a nézőknek is tudtára adja. Ha az alkotó képes szervesen hozzákötni filmje egészéhez e jeleneteket, tolakodás és hatásvadászat nélkül, az lehengerlő hatásúvá válik, talán mert megváltoztatja nézője hozzáállását is azzal, hogy őszinteségével újraértelmezi az addig felrajzolt viszonyokat. Valami olyanba enged hiteles bepillantást, amibe a játékfilm képtelen. 
Az Eltitkolt évek egy-egy szereplője, valamint egyik helyszíne ismerős lehet Bódis Kriszta Falusi románc – Meleg szerelem című 2006-os filmjéből. Az akkor operatőr Takács Mária most a rendezői székbe ült, hogy bemutassa tizenegy leszbikus nő történetét. Takács nem egy állapotot tár fel, mint Bódis, aki egy mikroközösségben, egy faluban követi nyomon a homoszexuális kapcsolat ellehetetlenülését, hanem élettörténetekre kíváncsi, melyekben a leszbikusság mint identitáskérdés éppúgy megjelenik, mint annak családon vagy (szocialista) társadalmon belüli elfogadtatása, elfogadhatósága. Takács filmje bár szituációkat is bemutat, különösen interjúiban erős. Hősnői őszintesége, a riportok jól szerkesztettsége személyessé és megérthetővé teszik a történeteket, ezzel újabb lépést téve a homoszexualitás tabujának ledöntéséhez. 
A nép ellenségei. A képek forrása: Verzió
A nép ellenségei (A képek forrása: Verzió Fesztivál)
A magyar néző számára nem ismeretlen történetet mesél el Rob Lemkin és Thet Sambath A nép ellenségei című filmje. Sambath kambodzsai fiatalember, aki a szülei és bátyja haláláért felelős Vörös Khmer nevű párt második emberével készít tíz éven keresztül interjúkat, anélkül, hogy megosztaná vele családja múltját. Közben felkeresi a gyilkoló hajdani katonákat is, majd a felbujtót és a tetteseket egy közös beszélgetésre engedi össze. A nép ellenségei egyszerre idézi meg Gyarmathy Lívia és Böszörményi Géza Recsk című filmjét, a tábor őreivel történt beszélgetéseket, illetve a nemrégiben vihart kavart Biszku Béla filmet (Bűn és büntetlenség). Amíg a saját bűnösségük tudatától tönkrement gyilkosok ugyanolyan értetlenséggel állnak tettükkel szemben, mint az áldozat, addig Nuon Chea hasonlóképpen Biszkuhoz – bár jóval kevesebb arroganciával –, kitart tettei helyessége és törvényessége mellett. Érdemes azonban megjegyezni, hogy Sambath nem a bocsánatkérést várja el, hanem megérteni akar. Az erkölcsi ítélet felfüggesztésére törekszik a hitelesség eléréséért, szemben a Bűn és büntetlenség szerencsétlenül fellépő újságíróival. 
A fent említett önfeltáró reakcióra kíváncsi Yael Hersonski Befejezetlen film című művében, ez esetben azonban kevésbé sikeresen. A varsói gettóban egy náci propagandafilmhez forgattak dokumentáló és megrendezett jeleneteket. A film végül soha nem készült el, de tekercsei idővel felbukkantak. A rendező ezt a filmet rekonstruálja, feltárja hátterét, illetve levetíti a túlélőknek. A film a filmben szerkezet, illetve a feltárás egészen izgalmas, ám az interjú az eredeti film operatőrével, melyben egy színész játssza az 1999-ben elhunyt Willy Wist-et, kevésbé hiteles hatású, még ha szóról szóra igaz is, a túlélők és az olykor megrázó képsorok konfrontálása pedig olyan szituációt teremt, mely érdemben nem járul a filmhez, ám direktségével visszatetszést vált ki.

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek