Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

DIVAT A HÁZBAN

Yves Saint Laurent retrospektív / Petit Palais, Párizs
2010. ápr. 24.
Mit tudhatott az az ifjú tervező, akit maga Christian Dior jelölt ki utódjául? Ki is volt a divatnak e kis hercege, kinek szerencsecsillaga Catherine Deneuve volt, s ki időnként kötelező módon polgársokkolt? VERESS GYÖNGYI ÍRÁSA.

Yves Saint Laurent (c) The Estate of Jeanloup Sieff 1971
Yves Saint Laurent (c) The Estate of Jeanloup Sieff 1971

Az aktuális párizsi kulturális élet egyik legnagyobb érdeklődésnek örvendő eseménye a francia divatház 40 évét megelevenítő Yves Saint Laurent retrospektív kiállítás, amelyre mindenképpen időt kell áldozni a kötelező körök mellett, ha a francia fővárosba utazik mostanság az ember. Divatőrülteknek különösen. De nemcsak. Az augusztus végéig látogatható emlékkiállításnak a Champs Élysée-n épült Petit Palais, a Kis Palota ad helyet. Eredetileg ez az üvegkupolás épület, akárcsak szemközti párja: a Grand Palais vagy a szomszédságukban húzódó pompás III. Sándor-híd, az 1900-as párizsi világkiállításra épült s maradt itt örökül. Pontosan ez történt az Eiffel-toronnyal vagy az idők során Orsay Múzeummá vált vasútállomással is. Szerencsés idők…

 

Az impozáns helyszín tehát kipipálva, a magasrangú pártfogó szintén: a francia elnökné, Carla Bruni-Sárközy védnöksége alatt nyitott a kiállítás, aki egykori topmodell lévén  személyesen is kötődik az Yves Saint Laurent márkanévhez. Ez a legelső és a legnagyobb méretű visszatekintő kiállítás, amellyel a tervező emlékének adózik a szakma: a 300 ruhamodell, kiegészítő, számtalan rajz, kroki, korabeli dokumentum, filmrészlet, az évek során használt színskálákat bemutató, már-már műalkotásszerűen párosított anyagfecnik – mind e tipikus, Saint Laurent-i divatnyelv befogadását segítik. Egy kiforrott, kerek alkotói pálya alapos dokumentációja által válik érthetővé, érthetőbbé az a stílus, melyet Saint Laurent teremtett.

 

YSL-tervezések a kiállításon (c) Alexandre Guirkinger (1971)
YSL-tervezések a kiállításon (c) Alexandre Guirkinger (1971)

Az ifjú Yves karrierje viszonylag egyenesen, kitérők nélkül, megkockáztatom: könnyedén vezetett a csúcsra. Az akkoriban Franciaországhoz tartozó Algériában élő család elsőszülött gyermekének korai meghatározó esztétikai élményeit a színház színes kavalkádja nyújtotta, majd, amint rajzolni kezdett, cikkezett róla a helyi sajtó (pl. kosztümöket tervezett egy gyerekek által előadott helyi operalőadáshoz, illusztrációkat készített a Bovarynéhoz stb.). A tehetséges, álmodozó kamasz néhány divattervezői pályázaton díjakat nyert, ezzel párhuzamosan a francia Vogue alapító-igazgatója, Michel de Brunhoff és közte egy hosszú hónapokon át tartó levelezés indult el, akinek eképpen folyamatosan postázta ruhaterveit, és aki közeli barátja volt Christian Diornak. Brunhoff figyelt fel a Dior és a fiatal Yves krokijai közötti hasonlóságra, majd döntött úgy, hogy beajánlja a mesterhez. Yves Mathieu-Saint-Laurent innentől vált igazán az egek kegyeltjévé: 1955-ben Christian Dior műhelyében a mester asszisztense lett, onnantól pedig csak felfele haladt a társadalmi ranglétrán. Hamarosan a világ legfiatalabb divattervezőjévé vált: 21 évesen ő váltotta a szívinfarktusban hirtelen elhunyt Diort a ház élén. Első kollekcióját 1958-ban a szakma hatalmas sikerként értékelte: a Trapéz nevű kollekció vonalvezetése egy új, fiatalos és friss irányt vetített előre.

 

(c) Alexandre Guirkinger (1965)
(c) Alexandre Guirkinger (1965)

A modellek könnyedségében felfedezhető volt a modern kor igénye a kényelem, a hordhatóság iránt. Ezek a kiállított ruhák mai szemmel nézve már a hatvanas éveket idézik, a fentről lefelé elszélesülő, kislányos, bájos A forma dominál bennük. A sajtó által a divat kis hercegének kikiáltott Yves ezzel lépett be a nagyok közé, s noha a Trapéz által kijelölt utat folytatta, egy későbbi bemutatója sokkolja a nagyérdeműt. A Rugalmasság, könnyedség, élet néven futó, 1960-as őszi-téli kollekció szinte csupa feketéből álló darabjai közül olyan modellek láthatóak a kiállításon, mint a krokodilbőrből készült híres motoros dzseki női bundasüveggel. A látogató számára érzékelhetővé válik az a korabeli klíma, amelyben ez a párosítás kellemetlen asszociációként hathatott, amikor a nemes bőr és az utca stílusának találkozása még nem fért bele a haute couture fogalmába. Ez a road movie-s, rosszfiús hatást keltő újítás szentségtörő tettnek minősült egy klasszikus divatháznál. A kritika ezúttal kegyetlen volt. A diadal mégis folytatódott. Az ifjú tervező 1962-ben immár Yves Saint Laurent-ra egyszerűsített névvel alapított saját divatcéget, ebben erkölcsi és anyagi támogatóként a korábban megismert, 6 évvel idősebb Pierre Bergé sietett segítségére. Bergé, a francia közélet ismert művészeti mecénása, aki akkoriban épp Bernard Buffet festő útját egyengette, aztán fél évszázadon át volt Saint Laurent üzlet- és élettársa.

 

(c) Alexandre Guirkinger (2002)
(c) Alexandre Guirkinger (2002)

Saint Laurent stílusújításának meghatározó darabjai mind helyet kapnak a termekben: a kelméket óvó hangulatfényben az utca és a bálok világából egyaránt ki van állítva a Jungle lookos ún. saharienne (a szafari stílusú felső), a Mondrian-ruha, a matrjoska babát idéző kötött esküvői ruha, a tweedkosztüm, a jumpsuit (az overall és a nadrágkosztüm kereszteződéséből született darab), a fényes gombos matrózkabát, a hírhedt élénkzöld rókabunda és természetesen a nadrákosztüm, a divatzseni legnagyobb találmánya. A tervező figyelte, elemezte a nőket, a személyiségükhöz legjobban illő kényelmes viselet megtervezésén fáradozott egész pályája során. Ennek a szemlélődő folyamatnak az eredményeként menekítette át az egyen- illetve munkaruhát a női öltözködési kódexbe: a férfias öltözék magabiztosságát ajánlva fel a nőknek. Így hangolta össze zseniálisan a vidéki nénik parasztingeinek szabásmintáját a nemes selyemmel, melyből áttetsző szexis felső vált a nadrágkosztüm alatt. Ilyen a szabad, könnyed Saint Laurent-i elegancia. A hetvenes-nyolcvanas évek merész színvilága néha torokszorító: a tervező kedvenc, legtöbbet alkalmazott színe a fekete volt, emellett bőséggel vállalt be olyan meglepő színpárosításokat, mint a zöld-sárga-lila-arany-rózsaszín kombinációi, melyek nyilván nem voltak függetlenek a kor ízlésétől. A letisztult vonalú komfortos darabok ellensúlyozzák a gyakran fodortól, masnitól, válltöméstől roskadozó estélyiket, melyeket a feltűnő kiegészítők – a turbánok, ékszerek – még nehézkesebbé tesznek. Az haute couture és a prêt-à-porter harmóniája ez, mindkettő megfér a divattárban: a Dior-házból indult lehető leghaute couture-ebb  tervező az Yves Saint Laurent Rive Gauche nevű konfekciós márka 1968-as létrehozásával a modern idők igényét szolgálta az árban egy szélesebb közönség számára is elérhetőbb, egyetlen modellre tervezett üzletlánc-hálózaton keresztül árult ruhákkal.

 

(c) Franco Rubartelli - Veruschka (safari) 1968
(c) Franco Rubartelli – Veruschka (safari) 1968

Yves Saint Laurent nosztalgiával tekintett a második világháború után végérvényesen letűnőben lévő régi, bálozó elitre – ezt az érzésvilágot a kiállítás végén Az utolsó bál névvel ellátott hatalmas, csillárokkal berendezett bálteremben rekonstruálták a szervezők. A vörös szőnyeggel bevont pódium színpompázó nagyestélyis babáktól zsúfolt, ezt a képet töri meg, ellensúlyozza a nadrágkosztüm különböző változataitól  feketéllő egész falfelület. Itt a látogató a padon még egy utolsót szemlélődhet e teátrális térben, fotózni az egész kiállítás során szigorúan tilos. A restrospektív kiállítás részeként a tervező  intimebb világába is beleshetünk: láthatjuk a rekonstruált dolgozósarkot, meghallgathatjuk hogyan vallott ún. esztétikai fantomjairól egy interjúban: az operáról, Bachról, Proustról – akit olyan nagyra tartott, hogy nem szívesen nevezett meg más szerzőt, mint ihletforrást mellette -, a fekete színről, Picassóról és Coco Chanelről, akit kora legnagyobb személyiségének tartott. Yves Saint Laurent sok nő barátja, pártfogoltja volt: köztük is talán a legkedvesebb Catherine Deneuve, ő jelen volt már a kezdeteknél – a Buńuel-féle A nap szépében ő öltöztette az ifjú színésznőt -, 2002-es visszavonulásakor, amikor a divatház az haute couture tevékenységtől is búcsút vett, a show végén Laetitia Castaval együtt ő énekelt számára búcsúdalt.

 

 

A 2008 nyarán agytumor következtében elhunyt divattervező hatalmas örökségét (ötezer haute couture-modell, tizeöt ezer kiegészítő, rajzok, valamint egyéb tárgyak a divatház életéből) az itt maradt társ, Bergé ápolja a Pierre Bergé – Yves Saint Laurent Alapítványon belül. Saint Laurent imádta és értette a művészetet. Ebben tökéletesen összeillettek társával: közösen felhalmozott műgyűjteményük – a primitív, afrikai daraboktól kezdve olyan kincsekkel, mint Matisse, Léger, Braque, Brâncuşi, de Chirico, Picasso alkotásai – jelentős része tavaly került eladásra egy agyonmediatizált aukció keretében, amelyet a szakértők Az évszázad aukciójának neveztek. Bergé a bevételt részben az AIDS-kutatásokat végző Sidaction számára ajánlotta fel – melynek alapítója és igazgatója is egyben -, másik részét pedig a divatház örökségét ápoló alapítvány kapta. E nagyméretű kiállítás méltó a divatzseni emlékéhez: a kissé sötét terek tematikus rendszerén keresztül vezet végig bennünket a 40 éven – igaz, csupán franciául, bár a látvány közérthető, univerzális.

A kiállítás 2010. augusztus 29-ig látogatható.

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek