A műsorvezető, Veiszer Alinda elmondhatta: azóta, hogy húsz éve éppen a Toldi moziban megtartották az első magyar meleg és leszbikus filmfesztivált, vagy amikor 1997-ben, a Capella bárból elindult az első Meleg Büszkeség menet, az LMBTQ közösség, ha megosztja is a magyar társadalmat, mindenképpen tényező lett. Vasárnap a Toldiban talán nem volt ott mindenki, aki Magyarországon számít, de sokan jöttek el azok közül, akiknek számítanak a melegek jogai, s némely esetekben akkor már a voksai is. Mondjuk, az igaz, hogy a kormány képviselői nem jöttek el, ám legalább udvariasan lemondták részvételüket. Ott volt azonban például Bajnai Gordon, Jávor Benedek, Schiffer András, Szél Bernadett, ott voltak több nagy cég, illetve lap, köztük a Prezi és az atlatszo.hu képviselői, s ott volt az a rengeteg léggömb, amelyeknek a felfújására előzőleg külön eseményt szerveztek. Jelen volt a svéd, a finn, a holland, a lengyel és a belga nagykövet. Azt, hogy “és még sokan mások”, csak azért tesszük hozzá, hogy senkit se hagyjunk ki.
![]() Bán Zsófia |
Az első megnyitó beszédben Bán Zsófia üdvözölte az amerikai legfelső bíróság két új döntését. Az egyikkel eltörölték azt a korábbi törvényt, amelynek értelmében házasságot az Egyesült Államokban csak férfi és nő köthetett egymással, a másikkal a melegházasságot tiltó kaliforniai törvényt helyezték hatályon kívül. Egyúttal megemlékezett az előző napi szentpétervári felvonulásról is, amelyet a homoszexuális propaganda elleni új törvényt alkalmazva betiltottak, mégis megtartottak, s hatvan aktivisájukat tartóztatták le a rendőrök. Itthon “nemcsak a Pride Fesztivál létezik az idén húsz éve – mondta beszédében Bán Zsófia -, hanem a barátnőmmel is épp húsz éve vagyunk együtt”.
Magyarországon, ahol a tíz éve elhunyt Balassa Péter a nyolcvanas években szellemi Bejrútot látott, Bán szemébe az erkölcsi Bejrút ötlik. Ilyen erkölcsi Bejrútban lehetséges csupán, hogy a hatalmat gyakorló buzizók azt várják az új, a “nemzeti” Nemzeti Színháztól, hogy az majd “nem a buzikról, hanem a szerelemről, a barátságról, meg a hűségről” fog szólni. Mintha bizony a “buzik” és ezek az értékek összeférhetetlenek volnának.
A beszédének végén meghirdetett “Add a neved, add az arcod!” mozgalomba Bán olyan embereket vár, akiknek mondanak valamit Tennessee Wiliams szavai (és akik az azokban leírt extázis lehetőségét nemcsak a heteroszexuális párkapcsolatban élőknek vindikálják): “Az emberek közti nagy választóvonal nem a gazdagok és a szegények között húzódik, hanem akiknek megadatott a szerelem extázisa, és azok között, akiknek nem adatott meg”. Add az arcod, add a neved! – fejezte be végül Bán Zsófi, és akkora tapsot kapott, hogy Veiszer Alinda megkérdezte, elmond-e, közkívánatra, még egy beszédet?
“Úgy neveltek bennünket, hogy nagyobb szükségünk legyen a félelemre, mint a beszédre és önmegtartóztatásra – mondta a fekete feminista leszbikus költő Audre Lorde, A hallgatás átformálása szavakká és tettekké című, Chicagóban 1977. decemberében elmondott beszédében, amelyet Péterfy Bori énekes, színész olvasott fel a Toldi közönségének. “Nem a különbség, hanem a hallgatás tesz tehetetlenné – mondta Lorde, olvasta Bori -, és annyi hallgatást, annyi csendet kell megtörni még!”
![]() Fischer Iván |
“Nem lehet véletlen, valami oka kell, hogy legyen annak, hogy annyi csodálatos meleg művész van” – mondta a másik megnyitó beszédben Fischer Iván karmester, aki ennek egyetlen okát tudta felfedezni: “hogy ezek a csodálatos emberek végigmentek azon a nehéz döntési folyamaton, amikor megismerték magukat”. Szerinte a felszabadító forradalmak előtt minden másképpen volt, akkor az embereket szigorúan nevelték. Egy Mozart korabeli zenésznek például azt tanították: írjon határozott, magabiztos, férfias témákat, és alkalmazkodó, kedves, odaadó, nőies témákat. S akkor jött a csodálatos romantikus generáció, a francia forradalom utáni egy-két évszázadban, amikor az emberek felfedeztek mélyebb és differenciáltabb, igazabb érzéseket magukban. A zeneszerzők között Csajkovszkij nem tudta vállalni, hogy meleg. Száz évvel később Leonard Bernstein már tudta vállalni, hogy biszexuális. “Azért fejlődik valami, nem?” Nincs velünk, heterókkal semmi baj – egészen addig, amíg nem akarják rékényszeríteni saját életmódjukat másokra. Végezetül Fischer Iván azt kérte hallgatóságától, ne csak saját másságát vállalja s legyen büszke rá. “Fogjunk össze, álljunk ki valóban a melegekért, leszbikusokért, biszexuálisokért, és mellesleg álljunk ki a cigányokért, zsidókért, minden társadalmi csoportért, amit a többség elnyom.”.
![]() |
Gergye Krisztián táncos katonaruhában és vörös maszkban, Hajas Tibor szövegekre kezdte, (“a nemiség az ember számára nem természetes, és nem is lehet természetes”) és levetkőzve, szivárványszín sárba burkolózva, Sickratman Buzi-e vagy című számára fejezte be a produkcióját. Ezután ismét Péterfy Bori olvasott: El Kazovszkij, az öt éve elhunyt transznemű festő és költő Levél Aphroditének című versét. Nagy Szilvia, a Szivárvány Misszió Alapítvány elnöke, “az Élharcos” ezután elmondta: szorongását és lámpalázát végül az az igény győzte le, hogy megmutassa magát, és álljon a fesztvál fő szervezőjeként a színpadra. Az ENSZ emberi jogi főbiztosságának videóüzenetében a munkatárs Jan Jarab arra szólította föl a magyar rendőröket, ne csak a Budapest Pride idején védje az LMBTQ közösséget a most is bizonnyal várható atrocitásoktól, hanem utána is, mert a tapasztalatok szerint a melegeket érő támadások nem szoktak befejeződni a fesztivál végén.