Hirdetés

szfvar 20240118
budaors 20240118
szepmu 20240224 revizor
magveto krasznahorkai 20240117

NEM CSAK SUSZTERINASOKNAK

Az Óbudai Danubia Zenekar koncertje
2022. márc. 24.
Farkas Róbert vezényelt roppant igényesen, sőt merészen összeállított programot az Óbudai Danubia Zenekar élén március 19-én a Zeneakadémián. MALINA JÁNOS KRITIKÁJA.

A bizonyos fokig használati zeneként komponált kései Schoenberg-darab, a 43b opuszszámú Téma és variációk után egy igazán közönségbarát mű, Max Bruch g-moll hegedűversenye következett, mégpedig Baráti Kristóf szólójával; majd a koncert második felében a nálunk ritkán játszott John Adams 1985-ös szimfóniáját hallhattuk, azt, amelynek szerzője a Schoenbergre utaló Harmonielehre címet adta. Első ránézésre sem látszik ez könnyű programnak sem az előadók, sem a közönség szempontjából; ezért különös dicséret illeti előbbieket azért, hogy az utóbbiak ritkán tapasztalható lelkesedéssel fogadták a produkciót.

dzbaráti
Baráti Kristóf

Hogy a Téma és variációk mestermű, amely emellett eredeti és ihletett is, az egyértelmű, hiszen maga a szerző biztosít róla minket írásban (Molnár Szabolcs Schoenberg-portrénak sem utolsó, kitűnő koncertismertetője idézi a Mester önértékelését). Farkas Róbert azonban minden megilletődöttség nélkül közelített az eredetileg teljes, fa- és rézfúvósokból és ütőkből álló fúvós nagyzenekarra készült darabhoz, amelynek szimfonikus zenekari átiratát Schoenberg utólag készítette el. És sikerrel bizonyította, hogy ha a komponista emlékezetes célkitűzését, hogy tudniillik zenéjét a suszterinasok fütyörésszék az utcán, ezúttal nem valósította is meg, azért izgalmas és érdekfeszítő darabbá tudott összegyúrni különféle hagyományos karaktereket a fúgától a keringőig.

Bruch szeretnivaló hegedűversenye ritkán szólal meg olyan spontán természetességgel és lebilincselően, mint ezen az estén. Baráti Kristóf arcjátéka, többnyire rendkívül fegyelmezett gesztusai is feloldódtak, beszédessé váltak, jelezve, hogy ez a megkapóan őszinte romantikus kitárulkozás mennyire megérinti őt is. Interpretációja azonban nem csupán az igézetes szépségű lassú tétellel kapcsolatban bizonyult relevánsnak, hanem a szélső tételek feszítő energiáját is magába foglalta, és a zene legintenzívebb pillanataiban hegedűhangja is olyan telt és energiával telített, sőt szenvedélyes volt, hogy ez úgyszólván új oldaláról mutatta be a kifejezés hallatlan finomságáról híres, szemérmes alkatú Barátit. Persze legendás érzékenysége sem hagyta őt cserben: a lassú tétel egy-egy leheletszerű hangindítása, úgy éreztük, már a teljes melódiát is magába foglalta, megelőlegezte. Farkas Róbert pedig gondoskodott arról, hogy a zenekar is énekeljen és lélegezzen, mégpedig az erős kontrasztokban gazdag nyitó- és zárótételben is. Vezénylését – különösen az utóbbiban – kirobbanó energia jellemezte, ám eközben messzemenően odafigyelt a szólistára is, akivel mindvégig teljes összhangban játszott a zenekar. S Baráti Kristóf játéka megint csak kivételes erőt sugárzott, sőt a teljes zenekart bevilágította hegedűverseny befejező szakaszában. A szólista pedig érzékelhette a közönség felfokozott hangulatát, mert az éteri tisztaságú Bach-sarabande után egy kedves mosoly kíséretében még egy Gigue-et is eljátszott.

dzfarkas
Farkas Róbert (Posztós János fotói.
A képek forrása: Óbudai Danubia Zenekar)

John Adams amerikai zeneszerző immár az idősebb nemzedékhez tartozik; mint 1947-es születésű zenész, zavarbaejtően divergens fejlemények tanúja lehetett a kortárs mainstream európai és amerikai zenében. Maga is különböző utakon indult el pályafutása folyamán, amelynek egyik legnagyobb feltűnést keltő alkotása az 1985-ben a San Franciscó-i Szimfonikusok számára komponált Harmonielehre. Ez a darab az ugyancsak akkoriban született, címében is rokon Harmoniummal együtt a tonalitáshoz való visszatérés gesztusát testesíti meg. A mű a későromantikus mesterek hangzási és kifejezésbeli monumentalitásához való – persze egyéni színekkel gazdagított – visszanyúlás ellenére a kifáradóban levő amerikai minimalista hagyományt sem óhajtja mindenestül elvetni. Benyomásom szerint a két alapréteg a Harmonielehre három tételében változó sikerrel keveredik egymással. Adams mindenesetre igen erőteljes egyéniség, aki az általam inhomogénebbnek érzett, a repetitív elemeket hangsúlyozó szélső tételekben is igen szuggesztív kifejezésre, nagyívű feszültségkeltésre és -oldásra képes, valamint gyakran talál rá eredeti és expresszív hangzási effektusokra. Magam a középső, lassú tételt éreztem igazán jelentékenynek és autentikusnak; ennek már a mélyből induló bőgő- és csellóhangjai is megfogják a hallgatót, és a későbbi pokoljáró, majd gyászinduló-funkciójú részek után hiteles és nagyszabású a katartikus befejezés is.

Komplex, tartalmas és izgalmas – no meg rendkívül nehéz – darabról van tehát szó, amelynek a műsorra tűzése is igényes művészi vállalkozást jelez. Ám az eredmény azt mutatta, hogy a néhány tekintetben talán problematikus, ugyanakkor nagyon is jelentős darab kihívásának példamutató alázattal és kíváncsisággal tettek eleget az előadók. A lassú tétel kifejezetten ihletetten szólalt meg, és az egész előadást magas fokú technikai igényesség és intenzitás jellemezte – Farkas Róbert pedig mindvégig teljes lelkesedéssel és kirobbanó energiával vezényelte, jobban mondva vitte sikerre a darabot. Szép teljesítmény volt.

Helyszín: a Zeneakadémia nagyterme; időpont: 2022. március 19.

Címkék

Bírom a kritikát. Na, erre befizetek!
Még nem vagy előfizetőnk? Csatlakozz!

Előfizetek