Hogy ihletőként, kontextusként vagy éppen kontrasztképpen, az már rajta áll. A sorozat harmadik hangversenyén, március 21-én Tornyai Péter és Tihanyi László egy-egy művének ősbemutatóját hallhatta a közönség egy sorozat Purcell-fantázia, illetve egy Carl Nielsen-kompozíció társaságában. A műsorszámokat Földes Imre zenetörténész vezette be, és rövid, ám érdekfeszítő beszélgetéseket is folytatott a szerzőkkel műveikről és választásaikról.
![]() |
A program első számát Henry Purcell három hangszeres fantáziája alkotta; a három–ötszólamú, erősen polifon darabokat a kamarazenekar különböző részhalmazai adták elő szolisztikus felállásban. Ránk maradt fantáziáit – köztük az egyetlen, mindvégig hangzó f hang „köré” komponált mesterdarabot – Purcell 20–21 éves korában írta, tehát már csak ezért is jól festenek egy élő fiatal művének társaságában (bár 28 esztendejével Tornyai a fantáziák szerzőjéhez képest valóságos Matuzsálemnek számít). A Budapesti Vonósok tagjai (művészeti vezető: Botvay Károly), ha nem is mind pontosan ugyanazon a színvonalon, de összességükben igen meggyőző módon mutatkoztak be kamarazenészként is.
Tornyai saját kompozíciója, a Diaphonia azon a zeneszerzői ötleten alapul, hogy a 17 előadó két, összekeverten elhelyezkedő csoportot alkot, amelyek egymáshoz képest negyedhangos különbséggel vannak behangolva. Mi több, a két hangszercsoporthoz két karmester is tartozik, mert jóllehet szétválásaik és összetalálkozásaik pontosan meg vannak komponálva, alapjában mégis mindkét csoport a „maga idejét” követi. A bemutató két dirigense Tihanyi László és Horváth Balázs volt.
Ennek az útmutatónak az ismeretében tulajdonképpen keményebb, „sprődebb” hangzásokat vártunk volna, mint amilyenekben aztán részünk volt; Tornyai jóval sokrétűbben térképezte föl az ötletben rejlő lehetőségeket, mint amennyit a kemény disszonanciák puszta halmozása nyújtott volna. A darab ugyanakkor kifejezetten próbára teszi hallgatóját, mert bár a 17. századra jellemző egytételes hangszeres canzonék módjára texturális és emocionális tekintetben változatos és ellentétes, rövidebb szakaszokból áll, eufóniára, tetszetősségre nem törekszik, és első hallásra kevés fogódzót kínál befogadásához.
![]() |
Tihanyi László 12 perces kompozíciója, Az éjszaka erdeiben tulajdonképpen vonós ensemble-ra, tehát 15 vonós szólista együttesére íródott, emellett pedig öt játékos, mindegyik hangszercsoportból egy-egy, időnként – rövid időre, de formailag meghatározó pillanatokban – különféle magas, csilingelő hangú ütőhangszereket: csengettyűket, szélcsengőt, krotálokat is megszólaltat benne. Ez sajátos színezetet ad az alapvetően – mint a címnek választott William Blake-verssor is utal rá – „éjszaka zenéje” karakterű darabnak, amelyről szerzője annyit árult még el, hogy egyik ihletője egy táncszínházi produkció volt, s hogy a zenei folyamat így a legkülönbözőbb sebességű mozgások izgalmasan kiszámíthatatlan váltakozásából, illetve egymásra vetüléséből bontakozik ki. Miután az összehasonlítás kézenfekvő, ehhez mi hozzátehetjük azt, hogy a mű a mozaikszerű megformálásával a Tornyaiéval rokonítható, ám annál konzervatívabb, ha tetszik, expresszívebb természetű alkotás. A zenei szövet itt is igen bonyolult, különösen ritmikai szempontból, ezen kívül feltűnő az egész darab lakonikus tömörsége is. Az összhatás mégis egy választékosan formált, különleges szépségű effektusokban gazdag, vonzó kompozícióé. A Budapesti Vonósok Tihanyi vezényletével hallatlan koncentrációval és csiszoltsággal játszott; bár az együttes eddig, számomra legalábbis, nem a legújabb zene elkötelezett specialistájaként volt ismert, ez irányú újabb aktivitását és teljesítményét csak elismerés illetheti.
A hangverseny a Tihanyi által „beválogatott” Nielsen-művel, az op. 1-es vonószenekari szvittel zárult. Megint egyszer megbizonyosodhattunk arról, hogy Nielsen jelentősen alulértékelt szerző, aki sehogy sem fér bele a „kismester” neki eredetileg kiosztott kategóriájába. Az op. 1-es, szimfóniára emlékeztető felépítésű vonószenekari szvit (1888-89) egyik első feltűnést keltő műve volt, éspedig teljes joggal; stílusa a késő romantika egészen sajátos, a szláv zeneszerzőkével rokon, ám mindenfajta túláradó érzelmességtől tartózkodó, sajátos színfoltját jelenti. Különösen a finom iróniával is fűszerezett, tündértánc-jellegű második tétel hatott revelációként ebben a Pilz János kitűnő hangversenymesteri irányításával felhangzó előadásban.